Başkent Gaz’ın Kızılay’a bağışı Ensar Vakfı’na aktarıldı

Kızılay'ın Başkent Gaz tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarını Ensar Vakfı'na aktardığı ortaya çıktı. Başkent Gaz'ın yaptığı 8 milyon dolardan sadece 75 bin doların Kızılay'a, geri kalanının ise Ensar Vakfı'na aktarılması konusunda şart koştuğu belirtildi.

Başkent Gaz’ın Kızılay’a bağışı Ensar Vakfı’na aktarıldı

Kızılay daha önce kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası ile gündeme gelmişti….Kızılay’ın bu kez Başkent Gaz tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarını Ensar Vakfı’na aktardığı ortaya çıktı. Bağış paralarının Ensar Vakfı’na aktarılması konusunda Başkent Gaz tarafından Kızılay’a muvafakat verildiği belirtildi.

Gazetta9 internet sitesinden Celal Eren Çelik’in haberine göre, Başkent Gaz tarafından bu doğrultuda 29 Aralık 2017 tarihli ve altında dönemin Başkent Gaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkent Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası ile gönderilen belgeyle Türk Kızılay’a tam 8 milyon dolar bağışladığı belirtildi. Belgede, bağışta bulunulan 8 milyon dolardan sadece 75 bin dolarının Kızılay faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 925 bin doların ise Türk Kızılayı ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği ifade edildi.

Belgede “…Bu amaçla belirtilen tutarın (7 milyon 925 bin dolar) Ensar Vaktı hesaplarına aktarılması ve  yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğinizin hukuki, mali ve idari hiç bir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz” ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Böylece Başkent Gaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış sağladığı ortaya çıktı.

İşte Çelik’in paylaştığı belge:

Başkent Gaz’ın neden Ensar Vakfı’na bağışı doğrudan değil de Kızılay üzerinden yaptığı konusunda ise haberde şu ifadelere yer verildi:

KIZILAY ‘VERGİ’ CENNETİ

“Son yapılan düzenleme ile birlikte Kızılay’a yapılan tüm bağışlar ‘Tamamen’ vergiden düşebiliyor.

Yani AKP’ye yakınlığı ile bilinen Torunlar GYO’nun satın aldığı Başkent Gaz 8 milyon TL’yi önce Kızılay’a yatırarak vergiden düşüyor. Arkasından ise paranın Kızılay’ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin Dolar tutarındaki kısmının Kızılay hesabından asıl amaçlanan yere yani Ensar Vakfı’na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem Başkent Gaz’ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon dolar vergiden düşüyor, hem de Ensar Vakfı’na mali kaynak aktarımı sağlanmış oluyor.

Öte yandan paranın ilk olarak aktarıldığı Kızılay’ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında “Cami, yurt yaptırmak” gibi bir görev tanımlaması bulunmuyor.

Bu nedenle belgeden Ensar Vakfı ile Kızılay arasında yapıldığı anlaşılan “Yurt yaptırma” protokolü Kızılay^ın görev ve sorumluluk alanı dışında kalıyor…”

KIZILAY İDDİAYI KABUL ETTİ

Gazeteci Celal Eren Çelik, haberi üzerine Kızılay’dan gelen e-postayı sosyal medya hesabından paylaştı.  Çelik, “KIZILAY kamuoyuna açıklama yapmak yerine şahsi mail adresimden şahsıma özel açıklama göndermiş. Özetle ENSAR VAKFI’na 7 milyon 925 bin dolar aktarımı kabul ediliyor. Haber tescilleniyor. Bu arada BAŞKENT GAZ da “Hayırlısever” firma oluyor. Niye direkt ENSAR’a vermemiş? O yok ama” ifadelerini kullandı.

Kızılay tarafından gönderilen e posta, bağış iddiası kabul edilerek, “Adı geçen hayırsever firma, Kızılay’a bağışta bulunmuş ve şart olarak eğitim hizmetlerine destek amacıyla öğrenci yurdu yapılmak üzere habere konu vakfa aktarılmasını istemiştir. Kızılay da bu şart, bağışçının istekleri doğrultusunda yerine getirmiştir” denildi.

İşte Kızılay’ın açıklaması: