Başsavcı’dan ‘Arınç’ın damadına beraat’ itirazı: Dolu bir dosyaydı

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ'den beraat etmesiyle ilgili, 'Bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Mahkeme beraat kararı verdi. Karara itiraz ettik ve bozulacağını düşünüyorum' ifadelerini kullandı. 

Başsavcı’dan ‘Arınç’ın damadına beraat’ itirazı: Dolu bir dosyaydı

Ankara Adliyesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Kocaman, Başsavcılığın 2019 çalışmalarına ilişkin istatistikler verdi, soruları yanıtladı. Başsavcı Kocaman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile eski CHP’li Sinan Aygün arasındaki “rüşvet” tartışmasına ilişkin, “Karşılıklı suç duyuruları var ve hepsiyle ilgili soruşturma açıldı. İlgili savcılar çalışmalarını yapıyor” dedi.

Ankara’da 2019’da FETÖ’ye yönelik 77 ankesör soruşturmasında 754 şüphelinin itirafçı olduğunu açıklayan Başsavcı Kocaman, başsavcılıkça 2019’da FETÖ’ye yönelik 6 bin 831 dava açıldığını bildirdi.

Kocaman, FETÖ ile mücadelede iyi bir noktaya gelindiğini belirterek, “Çok ciddi bir operasyonel güçlerinin kalmadığını düşünüyoruz.” dedi. “FETÖ ile mücadele hayati bir konu” diyen Kocaman, “Bu örgüt ortadan kaldırılmadığı sürece her Türk vatandaşı ve devlet için tehdit devam eder” ifadelerini kullandı.

Başsavcı Kocaman’ın açıklamaları şöyle:

‘BUKALEMUN GİBİ HER KILIĞA GİRİYORLAR’

FETÖ ile mücadele hayati bir mücadeledir. Hem devletimiz hem milletimiz için. Bu terör örgütü ortadan kaldırılmadığı sürece tehdit devam eder. Kontrolünün de dışarıda olduğunu biliyorsunuz. Bu terör örgütünün ülkeye veremeyeceği zarar yok. Bunlar bukalemun gibi. Her kılığa giriyorlar ve ülkeye her türlü kötülüğü yapacak durumdalar. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu terör örgütüne yönelik kararlı bir şekilde mücadelemize devam ediyoruz.

2019 yılında FETÖ’ye yönelik 6 bin 831 iddianame hazırlandı.

FETÖ ile mücadelede çok iyi noktaya geldiğimizi düşünüyoruz. Bu terör örgütü, o kadar sinsi ve istihbarat örgütü gibi çalışan bir örgüt olduğu için yüzde yüz temizlendiğini söyleyemeyiz. Çok güçlü, etkin bir operasyonel güçlerinin kalmadığını söyleyebiliriz.

MANSUR YAVAŞ-SİNAN AYGÜN SORUŞTURMASI

Karşılıklı suç duyuruları var ve hepsiyle ilgili soruşturma açıldı. İlgili savcılar çalışmalarını yapıyor.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTI: UKRAYNA’DAN İADESİNİ İSTİYORUZ

Ukrayna’dan bir iade talebimiz var. Nuri Gökhan Bozkır’ın önemli bir şahıs olduğunu düşünüyoruz. Ülkemize iade edilmesini çok isteriz ve bildiği konuların olduğunu biliyoruz. Gerekli müracaatlar yapıldı Ukrayna’nın cevabını bekliyoruz.

‘KARARA İTİRAZ ETTİK’

Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Mahkeme beraat kararı verdi. Karara itiraz ettik ve bozulacağını düşünüyorum.