Başsavcılık da İlker Başbuğ’u doğruluyor!

İlker Başbuğ, 2009'da Meclis'e getirilen tasarıda FETÖ parmağı olduğunu söylediği için linçe uğradı ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı tespitleri iddianameye yazmıştı.

Başsavcılık da İlker Başbuğ’u doğruluyor!

TSK’ya karşı kumpas döneminde, asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemede FETÖ’nün parmağına işaret eden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a AKP cephesinden hücum başladı. FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili 2009’daki düzenlemenin altındaki imzalara işaret eden Başbuğ’a karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP’ye “dava açın” talimatı verdi. Yandaş köşeler de linçe başladı. Ancak söz konusu tespitin tek sahibi Başbuğ değil. 15 Temmuz Genelkurmay Çatı Davası’nın iddianamesinde de benzer tespitler yer alıyor.

BAŞSAVCILIĞI DA DAVA AÇACAK MISINIZ?

Ankara Başsavcılığı, “Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” ifadeleriyle FETÖ’nün iktidara Meclis’te yasa değişikliği yaptırdığını tespit ederek iddianameye geçirmişti.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “FETÖ’nün 2008-2014 yılları arasında TSK’yi ele geçirdiği” belirtilirken, 430. sayfada, “Diğer yandan generallikte rütbe bekleme süresini dört yıldan üç yıla indirerek, kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmaya çalışmıştır. Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları TSK’den tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

FETÖ’CÜLERİ KİM GENERAL YAPTI?

“FETÖ’cü subaylara erken general olma” yolunu açan bu yasa değişikliği teklifinin altında ise AKP’lilerin imzası vardı. 37 AKP milletvekilinin imzasının olduğu teklif, 30 Aralık 2015 tarihinde “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adıyla Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu.

İddianamede, “2013 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrasında terfi eden generallerin neredeyse tamamının FETÖ mensubu olduğu” belirtilirken, “2013 YAŞ’ta terfi eden generallerin bir iki istisna hariç hepsi darbeye fiilen iştirak ettikleri için TSK’den ihraç edilmiş veya tutuklu durumdadır. 2011 ve 2012 yıllarında icra edilen YAŞ toplantıları neticesinde de durum aynı şekildedir. 2014 ve 2015 yıllarında albaylıktan Tuğg./Tuğa.lığa terfi ettirilen personelin yüzde 80’i ihraç edilmiştir” denilmişti.