Başsavcılık’tan tahliye edilen hakim ve savcının oğluyla ilgili açıklama

Kız arkadaşını darp eden, vatandaşların üzerine arabayı süren Görkem Sertaç Göçmen'in tahliye edilirken Silivri Cezaevi tarafından kız arkadaşına uyarı mektubu gönderildiği ortaya çıkmıştı. Başsavcılık açıklama yaparak gönderilen yazının mağduru korumak amacıyla yazıldığı belirtildi.

Başsavcılık’tan tahliye edilen hakim ve savcının oğluyla ilgili açıklama

Bakırköy’de kız arkadaşıyla tartıştığı sırada kendisine tepki gösteren vatandaşların üzerine aracını süren ve 6 kişiyi yaralayan Görkem Sertaç Göçmen tahliye edildi. Göçmen’in hakim olan annesi oğlunu savunabilmek için hakimliği bırakarak avukat olmuştu. Göçmen’in ‘hakaret’, ‘tehdit’, ‘adam yaralama’ gibi bir çok suçtan dosyası olduğu ortaya çıkmıştı. Kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı.

Açıklamada, sanık Görkem Sertaç Göçmen’in kız arkadaşına fiili şiddet uygulama ve caddede bulunan kişilerin üzerine araç sürme eylemlerinden 3 Ekim 2018’de tutuklandığı, devam eden yargılamada 6 Ocak’taki duruşmada tahliye edildiği, aynı celsede sanık hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildiği anımsatıldı.

Sanığın tahliye kararı üzerine Ceza İnfaz Kurumu idaresi tarafından çeşitli kurumlara gönderilmek üzere hazırlanan bilgi yazısı hakkında bazı medya organlarında eksik ve yanıltıcı haberlerin paylaşıldığı anlatılan açıklamada, bu nedenle kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu savunuldu.

Açıklamada, sanığın yargılama konusu eylemleri arasında kız arkadaşına şiddet uygulamasının da bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Şiddet vakasının tekrar yaşanmaması ve toplumsal huzurun sağlanması açısından şiddete uğramış kadınların ikincil mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için alınacak tedbirler çok önemli bir husustur. İnsani ve vicdani sorumluluğun gereği olarak, bu gibi olaylarda şüpheli, sanık ya da hükümlülerin tahliyesi üzerine koruyucu ve önleyici hizmette bulunabilecek ilgili kurumlara haber verilmektedir.

Söz konusu tahliye kararı sonrası da olayın meydana geldiği, mağdurun ikamet ettiği ve okuduğu üniversitenin bulunduğu ilçe emniyet müdürlüklerine ayrı ayrı yazı gönderilmiştir. Ayrıca; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne de bilgi verilmiştir.

Dolayısıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nun yazısı mağdurun devletin ilgili tüm kurumları tarafından korunması amacına yönelik, olağan ve yararlı bir uygulamadır.”