Baykal’dan Muharrem İnce hamlesi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu'na konuşan Deniz Baykal, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılmaması için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edeceğini açıkladı. İnce’nin ayrılmasının bir “facia” olacağını söyleyen Baykal, “Elbette sessiz kalıp seyredecek değiliz” ifadelerini kullandı.

Baykal’dan Muharrem İnce hamlesi
Baykal’dan Muharrem İnce hamlesi

CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal, Yeniçağ yazarı Orhan Uğurluoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı iddialarını değerlendiren Baykal,

"İnce'nin ayrılmasına da parti kurmasına da göz yumamayız, hazmedemeyiz" dedi.

Baykal’ın açıklamaları şöyle:

Kendimi bu tartışmanın seyircisi olarak görmüyorum. Bizler iktidar olma sürecindeki mücadelenin birer parçasıyız.

Muhalefetin en güvenilir en toparlayıcı partisi CHP'dir. CHP'nin içinden bir kişinin dahi ayrılmasını maç seyreder gibi yapamam. İnce'nin ayrılmasına da parti kurmasına da göz yumamayız. Genel Başkan, Genel Merkez yönetimi, milletvekillerimiz, örgütümüz ve seçmenimiz de seyirci olmamalı. CHP demek adalet, hak ve hukuk demektir. Bu ilkeler etrafında birleşenler olmalı, ayrılanlar olmamalıyız. Toplum iktidar uygulamaları altında büyük sıkıntı içindeyken, kendi içimizdeki arkadaşlarımızla kucaklaşmak zorundayız. Muharrem İnce'nin ayrılmasına izin vermemeliyiz. Ayrılması kabul edilemez.

Cumhuriyete inanan, demokrasiyi savunan CHP'liler bu ayrılığı hazmedemez. Bunun için de elimizden geleni yapmalıyız.

‘KILIÇDAROĞLU’NU ZİYARET EDECEĞİM’

“Elinizden ne gelir? Ne yapmak istersiniz?” sorusuna Baykal, şöyle yanıt verdi:

“Kurultay sonrası genel başkanımızı kutlamak için ziyaret yapacağım. Bu vesile ile de Muharrem İnce konusundaki düşüncelerimi anlatacağım. Sayın Kılıçdaroğlu'na, ‘İnce'yi çağırın baş başa görüşün. İktidar yolundaki kararlılığımızı anlatın. Ayrılmanın yanlış olduğunu ifade edin. Muharrem sevgi ve saygıyı hak eden gerçek bir CHP'lidir. Ayrılması vahim bir hata olur. Şu andan sonra kim haklı, kim haksız önemli değil’ diyerek düşüncelerimi arz edeceğim.”

‘BU FACİAYI ÖNLEMEK ZORUNDAYIZ’

Muharrem İnce için de bir mesajı olup olmadığı sorulan Baykal, şöyle devam etti:

“Muharrem CHP'de siyasi mücadelesi ile de demokrasiye inancı ile de CHP'ye bağlılığı ile de israf edemeyeceğimiz bir siyasetçidir.

İnanıyorum ki, İnce'de sağduyusu, CHP sevgisi ve demokrasiye bağlılığı ile bu yanlıştan dönmek için yol açar. Bu faciayı önlemek zorundayız. Bundan sadece CHP değil Türkiye'de kazançlı çıkar. Çünkü kırılmaya tahammül edilemeyecek bir siyasi tablo içindeyiz. Elbette sessiz kalıp seyredecek değiliz.

‘TUZAĞA DÜŞMEYELİM’

Kılıçdaroğlu’na talimatını beklediğini söyleyeceğini belirten Baykal, “İnce'ye de güveniyorum. Hata yapmamalı, ayrılmamalı. Genel Merkez ‘yanlış yaptı’ dememeli. İnce'ye hak ettiği sevgi ve saygıyı gösterirsek gereğini tereddütsüz yapacaktır. Son olarak şunu söyleyeyim: Tuzağa düşmeyelim, ayrışmayalım...” ifadelerini kullandı.