Bayram öncesi tehlikeli görüntüler

Sokağa çıkma izni nedeniyle bayram alışverişine giden aileler, sosyal mesafeyi unutup, mağazalar önünde sıra bekledi. Meydanlarda da kalabalığın oldukça yoğun olduğu dikkat çekti.

Bayram öncesi tehlikeli görüntüler

Aksaray’da sokağa çıkma izni nedeniyle 14 yaş altındaki çocuklarıyla birlikte bayram alışverişine giden aileler, sosyal mesafeyi unutup, mağazalar önünde sıra bekledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 yaş ve altı çocuklar bugün saat 11.00 ile 15.00 arasında sokağa çıkabiliyor. Çocuklardan bazıları meydanda ve parklarda oyun oynarken, bazıları da yürüyerek gezinti yaptı. Polis ekipleri ise parkta oynayan çocuklara ve bankta oturanlara sosyal mesafe konusunda sık sık uyardı.

Bazı aileler ise bu zamanı, çocuklarına bayramlık kıyafet almak için değerlendirmek istedi. Ancak alışveriş telaşıyla mağaza önlerinde sıra beklerken sosyal mesafe kuralları unutuldu. Giyim mağazaları da vatandaşların ateşini ölçüp sırayla içeri aldı. Zaman zaman mağaza içlerinde de sosyal mesafenin unutulduğu görüldü.

Sokağa çıkma sevinci yaşayan Serdar Aktaş, ”Annem bana bayramlık elbise aldı. İnanın çak mutlu oldum ve sevindim. Hiç dışarı çıkmamıştım. Bugün 4 saatlik izini doyasıya geçiriyorum.” dedi.

Annesi Tuğba Aktaş ise, ”Bugün çocuklar için yasakların olmadığı bir gün. Bugün oğlumla beraber dışarı çıktım. Oğlum kendi biriktirdiği haçlığıyla kuşlara yem aldı. Bende kendisine bayramlık elbise aldım. Bugün çok mutluyuz.? diye konuştu.

Mehmet Etli de, ”Çocuklarımla beraber çarşıya çıktık. Balon alıp güneşli havada dolaştık ve bayramlık kıyafet alıp evimize gideceğiz.” dedi.

ESKİŞEHİR’DE BAYRAM YOĞUNLUĞU

Eskişehir’de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından, semt pazarları ve araç trafiğine kapalı olan caddeler insan kalabalığıyla doldu. Haftalık ihtiyaçların yanı sıra Ramazan Bayramı nedeniyle alışverişe çıkanlar dükkanlarda yoğunluğa neden olurken, sokaktaki kalabalığın genel olarak maske taktığı gözlendi.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında uyguladığı 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından Eskişehir sokakları insan kalabalığıyla doldu. Ramazan Bayramı nedeniyle semt pazarlarında ve dükkanlarda kalabalık dikkati çekerken, araç trafiğine kapalı olan ve giriş çıkışları polis ekiplerince demir bariyerlerle kapatılan caddeler ile banka önlerinde kuyruklar uzadı.

Caddelere giriş yapmak isteyenlerin polis ekiplerince kimlikleri kontrol edilirken, sağlık görevlilerince de ateşleri ölçülüyor. Koronavirüs tedavi gören 800 kişinin taburcu olduğu, 400 kişinin de pozitif vaka olarak tedavisine devam edildiği şehirde, semt pazarlarının giriş-çıkışları da polis ekiplerince kontrol altına alındı. Maskesiz girişlere izin verilmezken, devriye gezen polis ekipleri sosyal mesafe kuralına uyulması için uyarılarda bulunuyor. Hava sıcaklığının 32 derece olduğu şehirde, zorunlu olan maske takma uygulamasına genel olarak uyulduğu ancak sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gözlendi.

4 GÜNDE 416 KİŞİYE CEZA KESİLDİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında, sokağa çıkarak yasağı ihlal ettiği belirlenen 416 kişiye idari para cezası uygulandı.

BAKIRKÖY’DE VATANDAŞLAR MEYDANA AKIN ETTİ

Koronavirüs önemleri kapsamında gerçekleştirilen 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda son zamanların en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

Gece 00.00 itibariyle 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından trafikte olduğu gibi meydanlarda da yoğunluk yaşandı.

Vatandaşlar yaklaşan Ramazan bayramı öncesi alışveriş yapmak için gelince Bakırköy Cumhuriyet Meydanı en yoğun günlerinden birini yaşadı. Vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uymazken, bazı vatandaşların maske takmadığını da görüldü.

KONYA

Konya’da 4 saatlik sokağa çıkma izniyle 14 yaş ve altındaki çocuklar sokağa çıktı. Çocukların çoğu sokağa çıkma serbestliğini aileleriyle birlikte bayram alışverişlerinde geçirdi. Alışverişlerde zaman zaman sosyal mesafe kuralları da hiçe sayıldı.

Uzun süredir sokağa çıkamayan çocuklar, geçtiğimiz hafta normalleşme takvimi doğrultusunda sokağa çıkmaya başlamıştı. Bugün de 14 yaş ve altı çocuklar, normalleşme kararları doğrultusunda 11.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıktı.

4 saatlik izinde çocuklar aileleriyle birlikte bayram alışverişleri yaptı. Günlerdir sokağa çıkamayan çocuklar, bu günlerini de bayram alışverişi kuyruklarında geçirdi. Alışveriş kuyruklarında zaman zaman da sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı görüldü. Bazı çocuklar da caddelerde koşuşturarak güzel havanın tadını çıkardı.

AKSARAY

Aksaray’da, bugün 4 saatliğine sokağa çıkma izni verilen 14 yaş altı çocuklarıyla bayram alışverişine giden aileler, sosyal mesafeyi unutup, mağazalar önünde sıra bekledi.

Salgın nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altı çocuklar bugün 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıktı. Çocuklardan bazıları meydanda ve parklarda oyun oynarken, bazıları ise yürüyüş yaptı. Polis ekipleri ise parkta oynayan ve bankta oturan çocukları sosyal mesafe konusunda sık sık uyardı. Bazı aileler ise izni, çocuklarına bayramlık kıyafet almak için değerlendirmek istedi. Ancak alışveriş telaşıyla mağaza önlerinde sıra beklerken sosyal mesafe kuralı unutuldu. Aileler ve çocukları, ateş ölçümünün ardından içeri alındı. Zaman zaman mağaza içlerinde de sosyal mesafenin unutulduğu görüldü.

Soka çıkma sevinci yaşayan Serdar Aktaş, ”Annem bana bayramlık elbise aldı. İnanın çak mutlu oldum ve sevindim. Hiç dışarı çıkmamıştım. Bugün 4 saatlik izini doyasıya geçiriyorum” dedi.

Annesi Tuğba Aktaş ise, ”Bugün çocuklar için yasakların olmadığı bir gün. Bugün oğlumla beraber dışarı çıktım. Oğlum kendi biriktirdiği haçlığıyla kuşlara yem aldı. Bende kendisine bayramlık elbise aldım. Bugün çok mutluyuz” diye konuştu.

Mehmet Etli de, ”Çocuklarımla beraber çarşıya çıktık. Balon alıp güneşli havada dolaştık ve bayramlık kıyafet alıp evimize gideceğiz” dedi.

GAZİANTEP’TE BAYRAM YOĞUNLUĞU

Gaziantep’te, Ramazan Bayramı’nda uygulanacak 4 günlük yasak öncesi alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, çarşılarda yoğunluk oluşturdu. Yoğunluğun olduğu bölgelerde vatandaşlara drone ile sosyal mesafe uyarısı yapıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 23, 24, 25, 26 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı öncesi  Gaziantep’te Karagöz ve Gaziler Caddeleri’nde yoğunluk oluştu. Ramazan Bayramı için alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar koronavirüse rağmen kalabalık olan bölgelerde alışveriş yapmaya devam etti.

Maskesiz girişlere izin verilmeyen caddelerde, vatandaşların ateş ölçümü yapıldı. Polis ekipleri araçlarıyla ve drone ile uyarıların yapıldığı caddelerde vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü. Alışverişe çıkan vatandaşlar ise ihtiyaçlarını karşılamak için çarşıya geldiklerini ifade ederek maske ile önlem aldıklarını söyledi.

SAKARYA HALİNDE YOĞUNLUK

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan bölge halinde, Ramazan Bayramı öncesi yoğunluk yaşanmaya başlandı. Bayramda 4 gün sürecek yasak öncesi çok sayıda esnaf hale gelerek sebze ve meyve aldı.

Ramazan Bayramı’nda 4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması olacak olması nedeniyle Sakarya’da bölge halinde hareketlilik arttı. Çok sayıda esnaf, Arifiye ilçesinde bulunan bölge haline akın etti. 00.00’da açılan halin girişinde 1 kilometreden fazla kuyruk oluştu.

Gece saatlerinde başlayan yoğunluk sabaha kadar sürdü. Sakarya Hal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Çuhadar, ‘Hem bayram arifesi hem de hallerin 4 gün kapanacak olmasından kaynaklı bir yoğunluk var, bu da oldukça normal. Hal zaten gece açılır, insanlar evlerinde yattıkları sırada onlara taze sebze ve meyveyi ulaştırmak için çalışıyoruz. Şu anda tedarikle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. İnsanların her şekilde taze ürüne erişebilmesini sağlamaya çalışıyoruz’ dedi.

İZMİT’TE ALIŞVERİŞ VE ÇOCUK YOĞUNLUĞU

İzmit’te, Ramazan Bayramı için alışveriş yapmak isteyenler ve izinli bir şekilde dışarıya çıkan 14 yaş ve altındaki kişiler, yoğunluk oluşmasına neden oldu. Kent merkezinde birçok iş yerinin yoğun olduğu ve zaman zaman sosyal mesafe kuralının da ihlal edildiği görüldü.

Ramazan Bayramı öncesi alışverişlerini yapmak ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler ile koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altındaki kişilerin izinli bir şekilde dışarıya çıkmaları, İzmit kent merkezinde yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

Çarşı merkezinde bulunan mağaza ve dükkanlarda yoğunluk oluştuğu görülürken, bazı ailelerin çocuklarını parklara götürerek vakit geçirdiği görüldü.

Sokaklarda yaşanan yoğunluk nedeniyle zaman zaman sosyal mesafe kuralı ihlal edildi. Polis ekipleri kentin en işlek cadde, sokak ve meydanlarında kontrollerini devam ettirirken, sosyal mesafeye uyulması konusunda uyarılarda bulundu.

ZONGULDAK’TA KISITLAMA SONRASI HAREKETLİLİK

Kentte 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması gece yarısı itibarıyla sona erdi. Kısıtlamanın ardından ilk gün sokaklarda yoğunluk yaşandı. Öğle saatlerinden itibaren kent merkezinde başlayan hareketlilik dikkat çekti. Bankalar ve PTT önünde uzun kuyruklar oluştu.

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte alışveriş yapmak için evlerinden çıkanlar da kent merkezinde yoğunluğu artırdı. Banka önünde sırada bekleyen Çağla Turgut, “Biz evde otururken herkesi evde sanıyoruz ama durum öyle değilmiş. Zonguldak biliyorsunuz kritik bir şehir. Akciğer rahatsızlıkları fazla olmasına rağmen halkımız bilinçlenmezse bütün felaketler başımıza gelecektir. Benim bir genç olarak bir umudum yok” dedi.