Bayram tatilinde 'aşı' açıklaması

Milyonlarca kişi bayram tatili için yola çıkarken, uzmanlardan koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Bayram tatilinde 'aşı' açıklaması

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse karşı uygulanan aşılar, 3 milyar 570 milyon dozu aştı. Türkiye’de ise uygulanan toplam aşı sayısı 62 milyonu geçti. 

Tatilde tedbirli olunması uyarısında bulunan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, (TÜSAD) uzun bayram tatiline çıkanlara çift doz aşı olmalarını tavsiye etti.

CNN Türk'ün aktardığına göre TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Onur Turan, çift doz aşılamanın tamamlanmasının virüsün varyantlara karşı daha çok koruyacağını ve toplumsal bağışıklığı arttırarak hastalanma riskini azaltacağını söyledi.

“Aşı ayrıca bulaş riskini aza indirgeyecektir” diyen Turan, "Sağlıklı ve mutlu bir tatil süreci geçirmemiz için, çift doz aşımızı yaptırmalı, maske, mesafe, hijyen kurallarına da mutlaka uymalıyız” diye konuştu. 

Tatil yeri seçiminde daha sakin ve izole yerleri tercih edilmesiyle riskin azaltılabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Muzaffer Onur Turan, dikkat çeken şu önerilerde bulundu:

“Delta varyantı, şu ana dek tanımlananlar içerisinde en hızlı ve kolay bulaşabilen varyant. Bu nedenle yurt dışından gelen turistlerin çoğunlukta bulunduğu, kalabalık otel ve konaklama yerleri Kovid-19 açısından riskli ortamlar olabilir.

Bu tür tatil yerlerine gidilirse, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Kalabalık havuzlara girilmemesi ve havuz/deniz içerisinde sosyal mesafenin korunması koruyucu olacaktır. Kalabalık otel ve konaklama yerleri Kovid-19 açısından riskli ortamlar olabilir.