Belarus’ta iktidarı devirmeye çalışan 3 isme ABD’den ödül

Belarus devlet başkanlığı seçimlerinde kaybeden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, iktidar karşıtı protestoların liderlerinden Mariya Kolesnikova ve muhalif aday Valeriy Tsepkalo ABD’den ödül aldı.

Belarus’ta iktidarı devirmeye çalışan 3 isme ABD’den ödül

Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü’nin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, Belarus’ta seçimleri kaybeden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, iktidar karşıtı protestoların liderlerinden Mariya Kolesnikova ve muhalif aday Valeriy Tsepkalo’ya ‘Özgürlük Ödülü’ verildi.

 Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanı seçimlerinin ardından Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri Aleksandr Lukaşenko'nun yüzde 80,1 oyla kazandığını, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya'nın oylarının ise yüzde 10.12'de kaldığını duyurmuştu.

LUKAŞENKO'YA SÜRE VERMİŞTİ 

Tihanovskaya son olarak dün Lukaşenko’nun 13 gün içinde görevden ayrılma tarihini bildirmesi ve muhaliflere karşı baskılarına son vermesi gerektiğini ifade etmişti. Tihanovskaya, Lukaşenko istediklerini yapmadığı takdirde 25 Ekim’de kitlesel gösterilerin başlayacağını, ülke çapında greve gidileceğini ve tüm yolların kapatılacağını söylemişti.

Sputnik’in aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong’daki protesto hareketinin temsilcileri, Uganda Parlamentosu üyesi Bobi Wine da ödül aldı.