Belediye başkanlarına deprem yazısı: Konuşmayın!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile valiliklere gönderilen bir genelge ile deprem ve doğal afetler ile ilgili belediye başkanlarına açıklama yapma yasağı getirildiği ortaya çıktı. Kararın İzmir depremiyle ilgili olduğu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e 'sansür' uygulandığı iddialarıyla ilgili AFAD’tan açıklama geldi.

Belediye başkanlarına deprem yazısı: Konuşmayın!

İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderilen yazıda, belediye başkanları, muhtarlar ve kamu görevlilerinin deprem ile ilgili basın yayın organlarına konuşmaması istendi.

SADECE VALİ AÇIKLAMA YAPACAK

Bu konuda açıklama yapmaya sadece Valilerin yetkisi olduğu belirtilen açıklamada, gerekçe olarak ise “Spekülasyonun önlenmesi” gösterildi.

Gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşımlara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olduğunu, afetin yönetimini güçleştirdiğini, bu sebepler afet bölgesinde kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütebilmesi açısından açıklamaların valiliklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmaması hususunu bildirmiştir."

Yazının İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e tebliğ edilmesinin ardından “İzmir depremi ile ilgili olarak Tunç Soyer’e sansür mü uygulanıyor” yorumlarına neden oldu.

‘BİZLER İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR’

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama! Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini, İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu. Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz. Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur.”

AFAD’TAN ‘KONUŞMA YASAĞI’ AÇIKLAMASI

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, "Afet ve Acil Durumlarda Kamuoyunun Bilgilendirilmesi" ile ilgili yazının İzmir depremiyle ilişkilendirilmesine atıfta bulunularak, bahse konu yazının, 23 Ekim 2020'de İzmir'deki depremden 7 gün önce yazıldığı ifade edildi.

Yazının, iddia edildiği gibi İzmir'e özel olarak yazılmadığı belirtilerek, "Afetlerde oluştuğu görülen bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yazılmıştır. Afetlerin ilk anlarında teyitli olmayan bilgilerin toplumda panik, dezenformasyon ve spekülasyonlara neden olmaması için Türkiye'deki tüm belediyelere ve muhtarlıklara hitaben yazılmıştır." bilgisi paylaşıldı.

İZMİR’DE DEPREM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında bugün İzmir'de deprem değerlendirme ve koordinasyon toplantısı yapıldı.

İzmir Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğünde basına kapalı düzenlenen toplantıya, Bakan Soylu'nun yanı sıra Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda, depremin ardından verilen çadır ve konteyner kent hizmetleri, hasar tespit ve yardım çalışmaları ile kentsel dönüşüm konusunun görüşüldüğü öğrenildi.