Belediyenin ‘korona’ ihalesi AKP’linin şirketine

AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin koronvirüs önlemleri kapsamında ilçe sakinlerine dağıtacağı temizlik seti ve oyun-okuma seti almak için açtığı iki ihaleyi de AKP Çekmeköy İlçe Başkanlığı’nın eski yöneticisi Vahdet Erdoğan’ın büyük ortağı olduğu iki şirket aldı.

Belediyenin ‘korona’ ihalesi AKP’linin şirketine

İstanbul Çekmeköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü “Evde hayat var ‘temizlik seti’ temini ve dağıtımı alım işi” için 16 Nisan günü ihaleye çıktı. Yaklaşık maliyeti 587 bin 430 TL olan ihaleye 3 teklif sunuldu.

İhale Greenart Reklam Matbaa İnşaat Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verildi. Şirket ile 22 Nisan günü 281 bin 710 TL’lik sözleşme imzalandı.

Sözleşmeye göre oyun ve okuma setlerinin temini ve dağıtımı 11 Mayıs’a kadar tamamlanacak. Her iki ihalede de yerli malı teklif eden istekliye yüzde 15 fiyat avantajı uygulandı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, toplam 784 bin 350 liralık iki ihaleyi de alan firmaların sahibi oldukça tanıdık bir isim. Temizlik seti ihalesini alan Argetus Araştırma Şirketi ile oyun ve okuma seti ihalesini alan Greenart Reklam Matbaa şirketinin büyük ortağı Vahdet Erdoğan. Erdoğan, AKP Çekmeköy İlçe Başkanlığı’nın eski yöneticilerinden ve AKP’li belediyeden daha önce aldığı milyonluk ihalelerle gündeme gelmişti. Erdoğan’ın ortağı olduğu Greenart Reklam, Çekmeköy Belediyesi’nin 10 milyon 388 bin liralık 2019 yılı organizasyon ve promosyon ihalesini de almıştı.