Berlin Büyükelçisi: Almanya’dan birkaç bin Türk yarın Türkiye’ye gönderilecek

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya'da geçici olarak bulunan Türklerin duruma ilişkin olarak, 'Birkaç bin Türk yarın uçaklarla Türkiye'ye gönderilecek' dedi.

Berlin Büyükelçisi: Almanya’dan birkaç bin Türk yarın Türkiye’ye gönderilecek

NTV’ye bağlanan Büyükelçi Aydın, Almanya’da geçici olarak iş, akraba ziyareti veya öğrenci olarak bulunan vatandaşların geri dönüşleriyle ilgili bugün saat 17.00’ye kadar listelerin hazırlandığını belirterek, “Yarın vatandaşlarımızı ülkemize hava yolu şirketlerimiz aracılığıyla geri göndereceğiz” dedi. Almanya’dan tahliye edilecek birkaç bin kişinin bulunduğunu ifade eden Aydın, bu kişilerin Türkiye’de 14 gün boyunca karantinaya alınacağını söyledi.

Almanya’da şu ana kadar 5813 koronavirüs vakası görüldü ve 13 kişi hayatını kaybetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’dan 14 Mart saat 8 itibariyle seyahatlerin durdurulduğunu açıklamıştı.

Daha sonra uçuş kısıtlaması getirilen ülkelerdeki Türk vatandaşlarının ülkeye dönüşü için 17 Mart’a kadar süre verilmişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsaadelerini 15 Mart’a çekmişti.