Berlin’in Çin’e karşı güç ve prestij savaşı

Almanya, Covid 19 salgınına karşı mücadelede Çin'in yardımını reddeden tek ülke.

Berlin’in Çin’e karşı güç ve prestij savaşı

Veryansın Tv

Almanca yayımlanan German Foreign Policy’nin raporuna göre, Covid 19 salgınıyla mücadelede Çin’den gelen yardım tekliflerini kabul etmeyen Avrupa’daki tek ülke Almanya.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Şansölye Angela Merkel’e, Çin Halk Cumhuriyeti’nin “ihtiyaç” olması halinde “yeteneklerimizin sınırları dahilinde yardım sağlamaya” hazır olduğunu bildirdiği açıklaması yaptı.

Pekin, son bir hafta içinde, İtalya, İspanya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesine tıp malzemeleri dışında kısmen de acil tıbbi yardım ekipleri göndermiş bulunuyor.

Federal Almanya’nın örneğin çok acil solunum maskesi eksikliği olmasına rağmen, Berlin, Pekin’in yardım teklifini görmezden geliyor.

Alman doktorlarının yüzde 80’inden fazlası yeterli koruyucu giysi tedarik edemediklerinden şikayetçi.

Her zaman “iyi hazırlandığını” vurgulayan federal hükümete, virüse karşı tedbir konusunda “ciddi eksikliklerin olduğu” söyleniyor.

Öte yandan ana akım Alman medyası Çin’in yardımını bir “propaganda kampanyası” olarak kınıyor ve Çini “salgının nedeni” olmakla suçluyor. Alman medyasının tutumu ısrarla “Çin virüsü” tanımlamasını kullanan Trump’ı aratmıyor.

ÇİN’İN  ‘İPEK SAĞLIK YOLU’ ÇIKARMASI

Çin, Covid 19 salgınıyla mücadelede Avrupa’ya yardımını genişletiyor. 12 Mart’ta Roma Fiumicino Havalimanı’na gelen ve solunum cihazları ve diğer tıbbi koruyucu ekipmanlar da dahil olmak üzere 31 ton yardım malzemesinin ilk sevkiyatından sonra, Çin son birkaç gün içinde İspanya, Fransa ve Yunanistan’a daha fazla teslimat yaptı.

Avrupa Birliği ihracat yasağından etkilenen Sırbistan da Çin Halk Cumhuriyeti’nden destek alıyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Pekin’den ayrıca Çin’in pandemi ile mücadele deneyimini bilen tıbbi uzman ekibi göndermesini istediği bildirildi.

Bu tür ekipler bu arada İtalya’ya, Covid-19 salgınıyla özellikle zorlanan Lombardiya bölgesine de ulaşmış bulunuyor.

Diğer AB üye ülkelerinin Bulgaristan, Slovenya ve Litvanya dahil olmak üzere Çin’in desteğini istedikleri haberleri geliyor.

Yerinde pratik desteğe ek olarak, uzmanlar Çin’den deneyimlerini Avrupalı​​meslektaşlarıyla paylaşıyorlar.

Çin desteği kısmen Alibaba Vakfı ve Jack Ma Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları tarafından organize ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yardım faaliyetlerinin artan yoğunluğu göz önüne alındığında, Çin’in bir “Sağlık İpek Yolu” çıkartması gerçekleştirdiği görülüyor.

ALMANYA ÇİN’İN TEKLİFİNİ YOK SAYIYOR!

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Covid 19 virüsüne karşı mücadelede Şansölye Angela Merkel’e yardım teklifini, İtalya ve İspanya’dan sonra Avrupa’da en fazla üçüncü enfeksiyona sahip ülke Almanya’nın görmezden geliyor. Çin’in Berlin’e ihtiyaç halinde yardım ve örneğin aşıların geliştirilmesi konusunda işbirliği teklifine ekipmanlar ve dezenfektanlar, maske gibi koruyucu kıyafetler dahil her türlü tıp malzemesi sıkıntısı çeken Almanya’nın şu ana kadar yanıt vermemesi, tabiri caizse kulaklarını tıkaması dikkat çekiyor.

BERLİN-PEKİN GÜÇ MÜCADELESİ

Almanya, göze çarpan tüm tıbbi ekipmanları Çin’den tedarik edebilecekken, Çin’in yardım teklifini göz ardı ederken,

Alman havuz medyası Pekin’in diğer Avrupa ülkelerine yaptığı yardım teslimatlarını sistematik olarak itibarsızlaştırıyor; Çin’in büyük jestlerini “propaganda kampanyasının” bir parçası olarak gösteriyor.

Çin’le ortak çalışan İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da “Çinli Bakan” lakabı takılarak, hedef tahtasına oturtulanlar arasında.

Almanya’nın Çin’den gelecek yardımlara karşı reddedici tutumu Pekin’e karşı güç ve prestij mücadelesi olarak anlaşılıyor, koronavirüs krizinin küresel güç mücadelesini ertelemediği görülüyor.