Beştepe'den gerilimi alevlendirecek mesaj

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasında gerginlik rüzgarı estiren tartışmaya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral da girdi.

Beştepe'den gerilimi alevlendirecek mesaj

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, Twitter hesabından Süleyman Soylu'nun annesine hakaret eden kişinin serbest bırakılması kararı veren yargı mensubunun neyi hedeflediğini sordu.

Saral, “Son hamlelerle FETÖ'ye mensup isimlere daha etkili operasyon yapmak kaçınılmaz olmuştur” ifadelerini kullandı.

Saral’ın mesajı şöyle:

Süleyman Soylu'nun muhtereme annesine yapılan galiz küfür ve hakaretlere karşı maşeri vicdanı yaralayan bir kararla yapması gerekeni yapmayan yargı mensubu neyi hedeflemektedir? Son hamlelerle FETÖ'ye mensup isimlere daha etkili operasyon yapmak kaçınılmaz olmuştur.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesine küfreden kişinin serbest bırakılmasına sosyal medya hesabından sert ifadelerle tepki göstermiş ve yargı işleyişini hedef almıştı.

Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile çekildiği fotoğrafa sosyal medyada küfür eden kişinin çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına tepki göstermişti.

Soylu, şu ifadeleri kullandmıştı:

"45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım."

Tartışma sürerken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den çok dikkat çeken açıklamalar geldi.

"Kimse yargıya parmak sallayamaz" diyen Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Klavye başına geçip her gün sosyal medyada bana tutuklama siparişi ya da tahliye siparişi verenlere sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar işler, kurallar işler, usuller işler ve işlemeye de devam eder. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya kimse parmak sallayamaz. Adalet Bakanının da bu işleyişe müdahale etmesini kimse bekleyemez. Adalet Bakanının hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve hiç kimse kusura bakmasın o cübbeyi de görevim boyunca asla giymeyeceğim.”