Beyazıt Karataş: S-400'ler harbe hazır!

14 Haziran'da yapılacak Erdoğan-Biden görüşmesi yaklaşırken ABD cephesinden S-400 tehdidi arttı. Amerikan basını pazarlık senaryolarını haberleştirirken Bakan Hulusi Akar dün, 'NATO-Türkiye işbirliği S-400'lerden daha derin' dedi ve 'çözümün mümkün olduğunu' söyledi. Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş ise S-400 konusun Türkiye için kapandığı görüşünde: S-400'ler harbe hazır, yani aktif!

Beyazıt Karataş: S-400'ler harbe hazır!

Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Komutanlığının İstanbul'daki resmi açılış töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye, ittifakın yükünü ve tüm değerlerini paylaşarak NATO'yu kendi güvenliğinin merkezine koymakta ve aynı zamanda NATO'nun güvenliğinin merkezinde yer almaktadır" dedi. Akar, S-400'ler konusunda "Muhataplarımızın teknik anlamda kaygısını ele almaya hazır olduğumuzu belirttik. Makul ve mantıklı çözümler her zaman mümkün" ifadelerini kullandı.

14 Haziran'da yapılacak Erdoğan-Biden görüşmesine günler kala S-400 konusunda Ankara'dan gelen bu açıklamalar, "Ankara'dan yumuşama sinyali" olarak yorumlandı.

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, S-400 konusunu, NATO ve G7 Zirveleri ile diplomasi trafiğini CRI Türk'te Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programında yorumladı.

“Bu tür toplantılarda çok fazla beklenti içine girilmemeli” diyen Karataş ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmeye “defolu” geldiğini söyledi.

Karataş, Erdoğan Biden görüşmesini şu şekilde değerlendirdi:

“Ermeni lobisi, Rum lobisi, zaman zaman Yahudi lobisi, hatta buna PKK ve FETÖ lobisi de eklenebilir, Biden bu lobilere açık kapı bırakacak şekilde seçimleri kazandı. Biden, sözde Ermeni Soykırımı Tasarısını da tanıyarak bu toplantıya defolu geliyor.”

AVRUPA'DA RUS KORKUSU YAYIYOR

Türkiye’nin 14 Haziran zirvesi nedeniyle gerginliği yükseltmediğini belirten Karataş, Türkiye’nin milli menfaatleriyle “ABD’nin bölgesel faaliyetleri arasında büyük farklar” olduğunu belirtti.

“ABD artık dünyanın tek lideri değil. Çok kutuplu bir dünya içinde yaşıyoruz” ifadelerini kullanan Karataş, Biden yönetiminin Avrupa’ya yönelik yaklaşımını ise şöyle özetledi:

“ABD hem Avrupa üzerindeki baskısını azaltmak hem de Avrupa’nın kendi başına hareket etmesini, kendi ordusunu kurmasını ekonomik olarak daha bağımsız hareket etmesini istemiyor. O nedenle NATO’yu kullanarak NATO içindeki müttefikleriyle ilişkilerini arttıracağını söylüyor. Özellikle Avrupa’da bir Rus korkusu yaratarak NATO içindeki Avrupalı müttefikleri ile ilişkileri artırmak istiyor. Onların katkısını sağlamaya yönelik olarak böyle bir gündemle geliyor.”

AVRUPA ORDUSU

Karataş, bu noktada Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un sözlerini hatırlattı:

“Trump döneminde Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ demişti. Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa devletleri, ABD’nin baskılarından kurtulmak ve bağımsız bir Avrupa hayaliyle devam etmek istiyorlardı ama ABD buna müsaade etmeyecek.”

Karataş, Amerikan ordusunun Avrupa yığınağı ilgili de şu bilgileri verdi:

“Rusya’yı Baltıklardan Karadeniz’e kadar çevrelemek için Biden’a gelmeden önce zaten ABD gücünü yedi ila on kat artırdı, Avrupa kıtasında. Biden aslında yeni bir şey yapmıyor. ‘Ben gücümü kaybedersem siz de gücünüzü kaybedersiniz.’ diyor.”

ABD İLK KEZ BÜTÇE AYIRAMDI

Beyazıt Karataş, bütün bu yatırımlara rağmen ABD’nin ciddi sıkıntılarla yüz yüze olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“ABD, çok uzun zamandır ilk defa araçlarının bakım ve onarımı için bütçe ayıramadı. Binlerce araç şu an Avrupa’da örneğin Almanya’da Ramstein Üssü’nün otoparkında bütçe bekliyor. ABD kendi kullandığı araçların bakım onarımı için gerekli olan parayı verememiş durumda.”

S-400'LER HARBE HAZIR

S-400 krizi hakkında da konuşan Karataş, “S-400’ler harbe hazır. Sivil tabirle söylüyorum, aktif edilmiş durumda. 16 Ekim 2020 yılında üç füze atarak harbe hazırlıklarının birinci aşamasını tamamladılar. S-400’ün test atışları yapıldı ve harbe hazırlığı bütün dünyaya ilan edildi. İstenildiği zaman kullanılır. S-400 konusu Türkiye için kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

ABD, AFGANİSTAN’DA YENİLDİ

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, ABD’nin Afganistan’da da “yenildiğini” aktardı ve ekledi:

“Taliban’a karşı başlattığı bir harekâtta Taliban’la anlaşarak geri çekilmek zorunda kaldı. ABD yenilgi hanesine Afganistan’ı da kattı. Afganistan’da da daha önce Vietnam’da olduğu gibi veya Irak’ta veya Suriye’de son zamanlarda olduğu gibi bütün gücüyle kendisine destek veren ülkelerle beraber yenildi. Bunun yankılarını, domino taşı gibi etkilerini önümüzdeki günlerde, yıllarda göreceğiz.”

AFGANİSTAN UYARISI

Reuters ajansına konuşan Taliban’ın Katar Doha’daki Sözcüsü Suhail Shaheen, “Türkiye 20 yıldır NATO kuvvetlerinin bir parçasıydı. Onlar da Afganistan’dan çekilmeli” dedi. Kabil Havalimanı’nın Türk gücüyle korunması yönündeki müzakereleri de değerlendiren Karataş, sözlerini şöyle noktaladı:

“Taliban şunu çok iyi biliyor. ABD ile gelen NATO gücü dâhil diğer ülkeler son askerine kadar ülkeden çıkmadan Taliban Afganistan’da tam olarak hakimiyetini ilan edemez. Bu nedenle önümüzdeki dönem içinde bir sürtüşme konusudur. Çok dikkatli yaklaşmak gerekir.”