Beyazıt Karataş’tan kritik MKE uyarısı: Tahminlerinizin ötesinde...

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, AKP’nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nu şirkete çevrilmesini planlayan teklifine ilişkin kritik uyarılar yaptı. 2007 ile 2010 yılları arasında kuruma ilişkin yazışmaları yürüten karargahta görev alan Karataş “MKE'nin değeri tahminlerinizin ötesindedir, daha sonra bir güvenlik sorunu olarak karşınıza çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Beyazıt Karataş’tan kritik MKE uyarısı: Tahminlerinizin ötesinde...

VERYANSIN TV 

AKP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Anonim Şirketi kurulmasını öngören kanun teklifi tartışılıyor.

SENDİKALAR: ÖZELLEŞTİRMENİN YOLUNU AÇAR

Teklife karşı sendikalar meydanlara çıkıp eyleme geçerken, itirazın AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen’den de gelmesi dikkat çekti.

Açıklamada “Özelleştirmenin yolunu açar. Savunma ve güvenlikle ilgili ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgiler tehlikeye atılıyor” vurguları yapıldı.

Kırıkkale'de, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) çalışanları, MKEK'in anonim şirkete dönüştürülmesini öngören kanun teklifini protesto etmek için dün Cumhuriyet Meydanı'nda "Geleceğine sahip çık. MKEK'e sahip çık" mitingi düzenledi.

MUHALEFET: TANK PALETE DÖNÜŞTÜRÜLME ÇABASI 

Teklife muhalefet de tepkili.

Reformun MKEK’in dünya devi olmasını ve daha verimli teknoloji üretimini sağlayacağını öne süren AKP’nin girişimini CHP, “İkinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabası” olarak değerlendiriyor. 

İtiraz, sendika ve muhalefetle sınırlı değil. 

KARATAŞ’TAN ‘GÜVENLİK SORUNU’ UYARISI

2007-2010 yılları arasında MKE’ye ilişkin yazışmaları Müsteşar Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı olarak yürüten emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, “MKE daha sonra bir güvenlik sorunu olarak karşınıza çıkabilir.” uyarısında bulundu.

‘TAHMİNLERİNİZİN ÖTESİNDE...’

Şirketleşme ve özelleştirmeye yönelik tekliflerin 15 yıldır çeşitli zamanlarda TBMM'ye geldiğini anlatan Karataş, AKP’den gelen “Havelsan, Aselsan gibi dünya devi yaratacağız” iddiasını da “MKE diğer tüm savunma şirketlerinden tarihi konuşlanması ve görevleri nedenleriyle farklı bir yerdedir.” sözleriyle değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Veryansın Tv yazarı Karataş şu ifadeleri kullandı:

“MKE ve MKEK'in şirketleşmesine/özelleştirilmesine ilişkin kanun teklifleri yaklaşık 15 yıldır çeşitli zamanlarda TBMM'ye gelmektedir. Sadece şunu belirteceğim; MKE'nin kurumsal yapısının yanı sıra sahip olduğu arazilerinin miktarı ve fiyatı tahminlerinizin ötesindedir.

Bakın bir vatandaş olarak savunma sanayii konusunda yapılan her milli faaliyete desteğim tamdır. Ama MKE diğer tüm savunma şirketlerinden tarihi konuşlanması ve görevleri nedenleriyle farklı bir yerdedir. MKE konusu ileride milli güvenlik sorunu haline gelmesin yeter.”

‘HELE HELE FİŞEK...’

Bir sosyal medya kullanıcısının “Komutanım lütfen siz yapmayın yıllardır doğru düzgün fişek üretemeyen MKE den bahsediyoruz çok hayırlı bir gelişme” iddialarına da yanıt veren Karataş şunları söyledi:

“Bilginiz eksik ve MKE'ye haketmediği bir yorumda bulunmuşsunuz. Hele hele fişek? 2007-2010 MSB Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptım. MKE yazışmaları karargahta Müsteşar Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı olarak yani görev yaptığım yerden yürütülürdü.

Ayrıca, MKE'nin yorumlanmasını gerçekçi ve tam yapabilmeniz için kurumda görev yapsanız ve hatta yönetimde olsanız bile mümkün değildir. MKE daha sonra bir güvenlik sorunu olarak karşınıza çıkabilir.”