Beyin göçünü koronavirüs bile durduramadı: Diplomasını alan yurtdışına gitti

Türkiye’den yurt dışına gerçekleşen beyin göçüne korona virüs salgını bile engel olamadı. İstanbul Erkek Lisesi, Robert Koleji ve Alman Lisesi gibi okullardan mezun olan öğrenciler Harvard ve Oxford gibi dünyaca ünlü üniversitelere gitti. Osmangazi Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, her 100 gençten 73’ü yurt dışına gitmek istiyor.

Beyin göçünü koronavirüs bile durduramadı: Diplomasını alan yurtdışına gitti

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar'ın haberine göre Türkiye’de son 5 yıldır lise seviyesine inen beyin göçü, pandemi sürecinde de hız kesmedi. LGS'de yüzde 1'lik dilimle öğrenci alan ve uluslararası geçerliliği olan çift diploma veren İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri başta olmak üzere Alman Lisesi, Robert Kolej gibi gözde okulların öğrencileri bu yıl da üniversite için yüzde 46.7 ile yüzde 90'ları aşan oranlarda yurt dışına gitti.

DİPLOMASINI ALAN YURT DIŞINA GİTTİ

Türkiye'nin sınavla girilen devlet ve özel okullardaki parlak zekalı öğrencileri,  dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 10'da yer alan Harvard, Oxford, MIT, Stanford, California Teknoloji'den kabuller aldı. Robert Kolej'in 2020 mezunu 136 Türk öğrenciden 113'ü yurt dışını istedi. Maddi yardım talep eden, 33 öğrencinin talebi de okulunca karşılandı.

İstanbul Erkek Lisesi'nin bu yılki 165 mezunundan 77'si, yani yüzde 47'si Almanya,  Fransa, Kanada, Amerika, Avusturya ve Macaristan’a gitti. Geçen yıl da 167 mezunun 88'i yani yüzde 53'ü yurt dışına gitmişti. Robert Kolej'in 220 mezunundan 113'ü, yani yüzde 52'si de yurt dışında bir üniversitede okumayı seçti.

100 GEÇTEN 73'Ü YURT DIŞINA GİTMEK İSTİYOR

Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi'nce yapılan araştırma sonucuna göre;

– Türkiye en çok beyin göçü veren 24'üncü ülke.

– İyi eğitimli 100 gençten 59'u yurt dışına gidiyor.

– 100 gençten 73'ü yurt dışına gitmek istiyor.

– Gidenlerin yüzde 78'i geri dönmek istemiyor.

BİR MİLYONUNCU ÇAPA TIP'A 

Diğer yandan YÖK, Kovid-19 salgını nedeniyle 27 Mayıs'ta aldığı kararla, yurt dışındaki Türk ve yabancı öğrencilere,Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş hakkı tanımıştı. Ancak bu durumun da suistimal edildiği ortaya çıktı.  Türkiye'de tıp fakültesi için YKS'de ilk 50 bin sınırı olmasına rağmen, aralarında 700-800 bininci hatta 1 milyonuncu sırada olanların da bulunduğu  31 öğrencinin, Çapa Tıp gibi çok iyi fakültelere yatay geçiş yaptığı belirlendi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu kayıtları doğruladı. Tıp fakültesindeki akademisyenler ve kamuoyundan artan tepkiler üzerine YÖK, tüm üniversitelere resmi yazı göndererek, 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi için yapılan yatay geçiş kayıtlarının iptalini istedi