'Beyoğlu Öğretmenevi Sultan Beyazıt Vakfı'na mı devredildi?'

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, tarihi Beyoğlu Öğretmenevi'nin Sultan Beyazıt Vakfı'na devredildiğine ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

'Beyoğlu Öğretmenevi Sultan Beyazıt Vakfı'na mı devredildi?'

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Beyoğlu Öğretmenevi’nin Sultan Beyazıt Vakfı’na devredildiğine ilişkin iddiaları Milli Eğitim Bakanlığı’na sordu.

Şeker, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Beyoğlu Öğretmenevi’nin İstanbul’un tarihi dokusunda ve toplumsal hafızasında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Şeker, son günlerde Beyoğlu sakinleri ve Milli Eğitim Bakanlığı personelini endişelendiren bir iddianın ortaya atıldığını belirterek, “Beyoğlu Öğretmenevi 19 Mart 2020 tarihinde Sultan Beyazıt Vakfı isimli bir vakfa devredilmiştir. Bu devir işleminin amacının ilgili tarihi binanın yandaş bir isme devredilebilmesine olanak sağlamak olduğu konuşulan iddialar arasındadır” dedi.

‘YANDAŞ VAKIFLARA TAHSİS DOĞRU MUDUR?’

Şeker,İstanbul gibi önemli bir metropolde öğretmenler başta olmak üzere kamu personelinin uygun fiyatla güven içerisinde konaklayabilecekleri nadir yerlerden olan öğretmenevlerinin sayılarının ve kapasitelerinin arttırılması beklendiğini ifade ederek Bakan Selçuk’un şu soruları yöneltti:

-Kamuoyunda dile getirilen iddialar doğru mudur?

– Beyoğlu Öğretmenevi’nin Sultan Beyazıt Vakfı’na devredildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu devrin gerekçesi nedir?

-Beyoğlu Öğretmenevi’nin hizmet verdiği binanın mülkiyeti kime ya da hangi kurum/kuruluşa aittir?

– Beyoğlu Öğretmenevi’nin Sultan Beyazıt Vakfı üzerinden başka amaçlarla kullanılmak üzere yandaş vakıf ya da derneklere devir ya da tahsis edilmesi gibi bir plan ya da program mevcut mudur?

– Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olup vakıf ya da derneklere devredilen ya da tahsis edilen kamu binalarının ve arazilerinin illere ve ilçelere göre dağılımı nasıldır?

– Ülke genelinde kaç öğretmenevi hizmet vermektedir? Bu öğretmenevlerinin kapasitesi kaçtır?

– İstanbul genelinde kaç öğretmenevi hizmet vermektedir? Bu öğretmenevlerinin kapasitesi kaçtır?