Beyrut'taki patlamanın meydana geldiği depo görüntülendi

Beyrut'ta meydana gelen patlama, Lübnan'ın en önemli ekonomik gereçlerinden olan Beyrut Limanını yerle bir etti. Patlamaya sebep olan Amonyumnitrat dolu depoya ilişkin tartışmalar halen devam ederken, deponun patlama öncesinde çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde depoda hiçbir önlemin alınmadığı, patlayıcı maddelerin çuvallar içerisinde bekletildiği görülüyor.

Beyrut'taki patlamanın meydana geldiği depo görüntülendi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlama saldırı mı ihmal mi tartışmalarını da beraberinde getirdi. Özellikle olayda İsrail'in parmağının bulunduğu iddiası yüksek sesle dile getirilirken patlama öncesinde çekilen söz konusu depoya ilişkin bazı görüntüler ortaya çıktı.

Görüntülerde deponun amonyumnitrat çuvallarıyla dolu olduğu, çuvallarınsa hiç bir önlem alınmadan üst üste dizilmiş vaziyette depolandığı görülüyor.TEHLİKELİ DEPOLAMA

Kimyasal gübre olarak da bilinen amonyumnitrat depolanmış vaziyette bulunan yerin görüntüleri sosyal medyadada paylaşıldı.

Eski bir tarihte çekildiği belirtilen fotoğraflarda amonyumnitrat dolu çuvalların birbirlerinin üstüne konulduğu, hiç bir önlem alınmadan o şekilde depolandığı görülüyor.

OLUMSUZ KOŞULLARDA SAKLANMIŞ

Patlayıcı etkisi nedeniyle özel koşullarda saklanması gereken amonyumnitrat için, söz konusu depoda hiç bir önlemin alınmadığı, nizami şartlarda saklanmadığı ifade ediliyor. 

Özellikle 3 bin tona yakın patlayıcının depolandığı bu yer için ekstra önlemlerin alınması gerektiği belirtilirken, görüntülerde yalnızca çuvallanmış vaziyette bulunan amonyumnitrarın güvenliksiz bir şekilde saklandığı belirtiliyor.