Biden, Ankara ile ilk teması kurmuş

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun tepki çeken Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul'da görüşmek istediği belirtildi. İddiaya göre Ankara bu talebi geri çevirdi, görüşmenin Ankara'da olmasını istedi. Yeni ABD Başkanı Biden'ın ekibinin ise Ankara ile teması kurduğu öne sürüldü.

Biden, Ankara ile ilk teması kurmuş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun teamülleri aykırı biçimde yapacağı İstanbul ziyaretiyle ilgili yeni iddialar gündeme geldi. Pompeo, ziyaret sonrası İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek istedi. İddiaya göre hükümet teklifi geri çevirdi ve görüşme için Ankara'ya davet etti.

HaberTürk'ten Kübra Par'ın iddiasına göre yeni başkan Biden'ın ekibi de Ankara ile ilk teması sağladı.

Par'ın yazısının satır başları şöyle:

"Malum önümüzdeki hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’u ziyaret için İstanbul’a gelecek ama son dakika bir değişiklik olmazsa hükümetten kimseyle görüşmeden dönecek.

Bloomberg’in bir Türk yetkiliye dayandırarak yazdığı habere göre, Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na “İstanbul’da görüşelim” demiş. Çavuşoğlu ise “Olmaz senin Ankara’ya gelmen lazım” diyerek tavır koyunca bu sefer de Pompeo reddetmiş.

Öğrendiğime göre Pompeo Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da randevu istemiş. Daha doğrusu “Erdoğan İstanbul’da olacaksa görüşebiliriz” demiş. Cumhurbaşkanlığı Pompeo’nun bu üstenci tavrını diplomatik teamüllere aykırı gördüğü için görüşme talebini geri çevirmiş.

Aslında Cumhurbaşkanı liderlerle bazen İstanbul’da da görüşebiliyor. Demek ki mesele şehirden ziyade Pompeo’nun tavrıyla ilgili. Geçen ay Güney Kıbrıs’a kadar gelip Türkiye’yi pas geçmesi de görülmedik bir durum olarak yorumlanmıştı.

Bu arada Biden’ın geçiş ekibi Ankara ile olası bir Erdoğan görüşmesi için temas kurmuş bile.

Yani yeni konjonktürde Ankara’nın Pompeo’ya eyvallah etmesi için pek neden yok.

Yine de çok iddialı yorumlar yapmayayım, bakarsınız sonra onlar görüşür biz yazdığımızla kalırız..."