Biden, Bartholomeos'u Beyaz Saray'da ağırlayacak

İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos, ziyaret kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelecek.

Biden, Bartholomeos'u Beyaz Saray'da ağırlayacak

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ABD yanlısı politikalarıyla gündeme geliyor. Daha önce Ukrayna'yı ziyaret eden Bartholomeos kendini “Ekümenik Patrik” ve “Primus Inter Pares” (Eşitlerin birincisi) olarak adlandırıyor. 

Daha önce de ABD'ye çok sayıda ziyarette bulunan I. Bartholomeos'un bu gezisinde ABD'deki kiliselerin yeniden yapılandırılması ve anavatanı Türkiye'deki kiliselerin statüsü gibi sorunları ele alması bekleniyor.

Euronews'in haberine göre; ABD Başpiskoposu Elpidophoros, I. Bartholomeos'un Türkiye'de 50 yıl önce kapatılan dini okulların yeniden açılması için çağrılarını yineleyeceğini söyledi ve "Ekümenik patrikhane için Türkiye'deki dini özgürlük hayati önem taşır" ifadelerini kullandı.

Patrik I. Bartholomeos'un Biden ve diğer üst düzey bürokratlarla önümüzdeki günlerde bir dizi görüşmeler yapması bekleniyor.

İstanbul Başpiskoposu, ABD Rum Ortodoks Başpiskoposluğu liderleri ve diğer Ortodoks liderlerle de görüşecek.

I. Bartholomeos ayrıca, 11 Eylül saldırılarında yıkılan kilisenin yerine inşa edilen St. Nicholas Rum Ortodoks Kilisesi ve Ulusal Tapınak'ın kapı açılış törenine de katılacak.

Bugünkü Amerika Başpiskoposu (ve eski Bursa metropoliti) Elpidophoros Lambriniadis de Amerika istihbaratına yakınlığıyla biliniyor. 

Fetullah Gülen ve FETÖ'cülerin ABD'ye kaçmasında yardımcı olan Alex Karloutsos, daha önce Joe Biden ile görüşmüştü.