Biden resmen ABD Başkanı... Yemin töreninde 'güçlü müttefik' mesajı

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu. Yemin töreninde konuşma yapan Biden "güçlü müttefik olacağız" dedi.

Biden resmen ABD Başkanı... Yemin töreninde 'güçlü müttefik' mesajı

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

'GÜÇLÜ MÜTTEFİK OLACAĞIZ'

Yemin töreninde konuşan Biden “Halkımızı bir araya getirmek, birleştirmek istiyorum. Krizler, zorluklar var önümüzde. Birlik önümüzde duruyor. Şu an, burada bir şeyleri baştan alalım. Birbirimizi tekrar dinleyelim, görelim, saygı duyalım. Güçlü ve güvenilir bir müttefik olacağız. İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve dünya ile bir kez daha yakın ilişkiler kuracağız.” ifadelerini kullandı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Ülke tarihinde emsali görülmemiş yoğun güvenlik önlemleri ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde, Kongre binasının batı kanadında kurulan platformda başlayan törene sınırlı sayıda davetli katıldı.

Görev süresi bugün sona eren Başkan Donald Trump, törene katılmayıp sabah Florida'daya gitti, Yardımcısı Mike Pence, Kongre üyeleriyle törene katılanlar arasında yer aldı.

Yaklaşık 1000 davetlinin katıldığı törende, eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da eşleriyle hazır bulundu. 

HARRİS DE GÖREVE BAŞLADI

ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı seçilerek tarihe geçen Kamala Harris, Washington'da düzenlenen törende yemin ederek görevine başladı.