Biden’a ‘HDP’ mektubu yazan senatörler FETÖ bağlantılı çıktı

ABD Başkanı Joe Biden’a ‘HDP’ talepli mektup yazan senatörlerin FETÖ bağlantıları dikkat çekiyor.

Biden’a ‘HDP’ mektubu yazan senatörler FETÖ bağlantılı çıktı

ABD’li 10 senatör Başkan Joe Biden’a yazdığı mektup dikkat çekmişti. 

Demokrat Senatör Chris Van Hollen ve Cumhuriyetçi James Lankford’un öncülük ettiği mektupta senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ülkesindeki Kürt toplumunu vatandaşlık haklarından mahrum ettiği, bundan dolayı da sorumlu tutulması gerektiğini” öne sürdü. 

MEKTUPTA ‘HDP’ TALEBİ

Senatörler mektuba, “Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin 2021 yılı Haziran ayında, ülkenin üçüncü büyük siyasi partisini feshetme amacıyla Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik bir iddianameyi kabul etme kararına ilişkin derin endişeyle yazıyoruz” dedi.

SEÇİMLERDE FETÖ FONLUYOR

Mektubu imzalayan diğer senatörler Demokrat Ron Wyden, Jeff Merkley, Jeanne Shaheen, Cory Booker, Ed Markey, Sherrod Brown, Cumhuriyetçi Thom Tillis ve bağımsız Angus King oldu. Yenişafak’tan Aybike Eroğlu’nun haberine göre bu 10 isim FETÖ ile sıkı ilişkileri ile tanınıyor. Bu senatörlerin seçimlerde FETÖ tarafından fonlandığı belirtiliyor. 

ABD’li Senatör Hollen daha önce ‘Türkiye’yi cezalandırmak için Biden yönetimini dört gözle bekliyorum’ ifadelerini kullanmıştı.

KAÇAK FETÖ’CÜ İLE FOTOĞRAFLARI VAR

Türkiye Amerikan Birliği’nin (TAA) 2017’deki geleneksel kurultayına katılan ABD’li senatör Angus King de firari eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ve 16 yaşından itibaren Fetullah Gülen’in yanında olmakla övünen İlhan İşbilen’le fotoğraf çektirmişti. 

Booker da FETÖ’yle irtibat halindeki kişi ve okullara yaptığı ziyaretlerle biliniyor.

ENES KANTER’İN ‘KANKASI’

Oregon Senatörü Ron Wyden da Gülen’in manevi oğlu olarak bilinen FETÖ’cü Enes Kanter için Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya da bir mektup yazmış, NBA finallerinde Kanter’in Kanada’ya güvenle gidip gelebilmesi için garanti istemişti. 

ABD’de Türkiye karşıtlığıyla bilinen senatör Ed Markey de Kanter’i John F. Kennedy Federal Binası’nda ağırlamıştı. Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını talep eden yasa tasarısıyla bilinen Markey, görüşmeyi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

PKK/PYD DESTEKÇİSİ

Mektupta imzası bulunan Demokrat Senatör Chris van Hollen de FETÖ’den yüzbinlerce dolar bağış alan ve PKK/PYD’ye verdiği destekle biliniyor. 

Hollen, Erdoğan’ın YPG elebaşı “Mazlum Kobani” kod adlı PYD/YPG elebaşı Ferhat Abdi Şahin’e suikast talimatı verdiğini öne sürerek, Trump-Erdoğan görüşmesinin iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.