Biden'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı dünkü görüşmede Türk askerinin Afganistan'da kalması meselesine ilişkin mutabakata varıldı mı sorusuna 'Uzun görüşmelerimiz oldu. Toplantımız hakkında iyi şeyler hissediyorum' diye yanıt verdi.

Biden'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, dün Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında görüşmüştü.

Arasında büyük sorunlar olan iki ülkenin görüşmesinde, S-400, F-35 ve PKK/YPG konusuna ilişkin herhangi bir somut karar çıkmadı. Erdoğan, bir gün önce gündeme getireceğini söylediği Biden'ın sözde Ermeni soykırımı açıklamasıyla ilgili ise "Hamdolsun gündeme gelmedi" demişti.

Ancak Biden'ın bugün yaptığı açıklamayla, görüşmede Afganistan konusunda temas sağlandığı öğrenildi.

Biden, AB-ABD Zirvesi için Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nde AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi.

Toplantıya girişte bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dünkü görüşmenizde Türkiye'nin Afganistan'daki varlığı hakkında mutabakata vardınız mı? Bu konuyu görüştünüz mü?" sorusunu yanıtlayan Biden, "Uzun görüşmelerimiz oldu. Toplantımız hakkında iyi şeyler hissediyorum" karşılığını verdi.

Biden, diğer soruları yanıtlamadan von der Leyen ve Michel ile görüşmeye geçti.

'TÜRKİYE BURADA KİLİT ROL OYNUYOR'

Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde ele alınan konulardan biri de Afganistan olmuştu. Zirvenin ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Kabil Havaalanı’nın işlemeye devam etmesi için çabalıyoruz. Türkiye burada kilit rol oynuyor ancak henüz karar verilmedi” demişti.