Biden’dan ilk hamle geldi! Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı adım

featured

Joe Biden yönetimi, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı ilk adımını attı.

Joe Biden, ABD başkanlığında bir ayı doldurmadan Türkiye karşıtı ilk fiili adımını attı. Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşımı ve egemenlik alanı mücadelesinde Türkiye ve KKTC’nin karşısında yer alan ABD, ‘Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na üyelik başvurusunu gerçekleştirdi. ABD, Türkiye’yi Doğu Akdeniz denkleminde dışarıda bırakan projede forum üyeleri tarafından ‘daimi gözlemci’ olması için davet edildi. 

Milli Gazete’den Bekir Şirin’in haberine göre, Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşımı ve egemenlik alanı mücadelesinde Türkiye ve KKTC’nin karşısında yer alması beklenen ABD, bu yönde önemli bir adım attı. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis’in yapmış olduğu açıklamaya göre ABD, 13 Ocak 2021 itibarıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılım talebinde bulundu. 

“ABD KARAR VERİCİ OLMAK İSTİYOR”

Esenyurt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sait Yılmaz, ABD’nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmak için başvuruda bulunmasını değerlendirdi. Yılmaz, konuya ilişkin olarak, ABD’nin bölgede inisiyatif almaya çalıştığını ve bölgedeki dengelerin kendi lehine oluşmasını amaçladığını söyledi.

HEDEFİ TÜRKİYE’Yİ DENKLEMİN DIŞINA ATMAK 

ABD’nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmak için başvuruda bulunmasına dair Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Türk Dış Politikası Danışmanı Dr. Emre Ozan, “ABD’nin Forum’a katılmak üzere resmi başvuruda bulunması Türkiye’yi enerji denkleminin dışında tutmaya yönelik stratejinin son örneği oldu” ifadelerini kullandı. 

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU

‘Doğu Akdeniz Gaz Forumu’, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı mücadelesinin karşısında yer alan Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsrail öncülüğünde kuruldu. 2019 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de kurulan oluşumun amacı şu şekilde açıklanıyor: 

“Doğu Akdeniz doğalgaz rezervlerinin ve mevcut kaynakların optimal kullanımı konusunda üye ülkeler arasında koordinasyon sağlanması ve üye ülkelerin amaçlarına hizmet edecek şekilde bölgesel bir gaz piyasasının kurulması.” 

Türkiye’nin yanı sıra Suriye ve Lübnan da Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun dışında bırakılmıştı.

Biden’dan ilk hamle geldi! Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı adım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Giriti ve kıbrısı osmanlı ingilizlere vermeseydi şimidi bunları yaşamazdık. Demek ki doğu akdeniz meselesini savaş belirleyecek. 100 yıl önce bize karşı yola çıkan ingilizlereye çanakkalede ne yaptıysak, şimidi ise abdye yapmalıyız. Bırakın doğu akdenizi , biz batı akdeniz ve batı trakiyaya girmeliyiz. Bu kadar bizi zorluyorlar , sonucunada katlanacaklar.

    Cevapla
  2. S400‘ lerin 2. blok alimi ne durumda acaba? Ve hatta 3. 4. 5.?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!