Biden’dan Rusya açıklaması: Kremlin sahte bir referandum düzenliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kullandığı, "Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız" sözlerine yanıt veren ABD Başkanı Biden, "Kimse Rusya'yı tehdit etmiyor. Biz savaşın bitmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

featured

Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya’ya katılmak için bağımsızlık referandum kararı alması gerginliği artırdı. Bu gelişmeyi Rusya tarafı olumlu karşıladı ancak ABD, NATO ve AB’den art arda tepkiler yükseldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Ukrayna’da Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek kısmi seferberlik ilan etti.

PUTİN’İN SERT SÖZLERİ BATI’DA YANKI UYANDIRDI

Putin’in, “Batı bizi yok etmek istiyor. Blöf yapmıyorum, toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız” sözleriyle Batı’ya nükleer tehdidinde bulunması ise yankı uyandırdı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy bu açıklamalara, “Batı, Putin’in şantajlarına boyun eğmemeli. Rusya’nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Putin, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanında boğmak istiyor. Sınırlarımız içindeki toprakları özgürleştireceğimizden eminim.” yanıtını verdi.

BİDEN’DAN BM GENEL KURULU’NDA PUTİN’E YANIT

ABD Başkanı Joe Biden Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda konuştu. Ukrayna’ya gönderdikleri binlerce ton silaha rağmen savaşın bitmesini istediklerini savunan Biden, “Rusya’nın saldırganlığına karşı durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Biden’ın açıklamaları şöyle:

“Kimse Rusya’yı tehdit etmiyor. Ukrayna için orası hiçbir zaman gerçek bir devlet olmamıştır demişti. Ukrayna kültürünün merkezini hedef alıyorlar. Bu savaş Ukrayna’nın var olma hakkını ortadan kaldırmak içindir. Başka bir ülkenin toprağını işgal etmenin mazereti olamaz. Hiç şüphe etmeden doğrunun yanında olduk. Bir ülkenin toprağını güçle alamazsınız. Hepimiz bu kurumdaki herkes BM üyesi olarak çok net olmalıyız, kuvvetli olmalıyız. ABD savaşın bitmesini istiyor. Putin sorumsuzca açıklamalar yapmaya devam ediyor. Rusya’nın saldırganlığına karşı durmaya devam edeceğiz.

TAHIL KORİDORU AÇIKLAMASI

Rusya gıda krizinin suçunu yaptırımlara yıkmaya çalışıyor. Oysaki gıda krizinin sorumlusu onların Ukrayna’ya müdahalesi ve savaşıdır. Rusya’nın savaşı gıda güvensizliğini daha da kötüleştiriyor. Bu yüzden Karadeniz’de tahıl ihracatı mekanizmasını kuran BM’deki çalışmalar için minnettarım.

Biden “BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi Rusya, komşusunu işgal ederek egemen bir devleti haritadan silmek istedi.” dedi.

‘ABD VE ÇİN ARASINDA AÇIK REKABET VAR’

Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrar istiyoruz. ABD ve Çin arasında açık rekabet var. Biz çatışma aramıyoruz, soğuk savaş istemiyoruz. ABD özgür açık ve güvenli bir dünya istiyor. Ülkelerin kendine yetecek hale gelmesi için ortaklıklar yapıyoruz. Kendi başarımız diğer ülkeler de başarılı oldukça artacağını bildiğimiz için yapıyoruz. ABD terör tehditlerini yenmek için tahahütlerinden vazgeçmeyecek.

Biden, Çin’in herhangi bir şeffaflık olmaksızın daha önce benzeri olmayan bir nükleer silahlanmaya gittiğini söyledi

Biden’ın konuşmasını elleriyle takip ederek okuduğu notları dikkat ise dikkat çekti.

İRAN’DAKİ EYLEMLERE DESTEK MESAJI

İran sorumluluklarını yerine getirirse ABD olarak çözüme hazırız. Ama nükleer silaha ulaşmalarına izin vermeyeceğiz. İran’daki kadın haklarının tam olarak uygulanmasını istiyoruz. İran’ın cesur kadınlarının yanındayız.

İsrail ve Filistin halkları arasında barışı sürdürülebilir devamlılığı için çalışacağız. ABD’nin İsrail’in güvenliğine bağlılığı devam ediyor. Burada barış ve istikrar için iki devletli çözüme olan bağlılığımız devam etmektedir. Filistinlilerin iki devletli çözüme hakkı vardır. Her iki halkta eşit özgürlüklerin tadını çıkarması gerekmektedir.

Biden’dan Rusya açıklaması: Kremlin sahte bir referandum düzenliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 5 gün önce

    ” Başka bir ülkenin toprağını işgal etmenin mazereti olamaz. ” Bu lafın edenin ülkesi kafasına göre her yere askerini yollayıp işgal etme hakkını görebiliyor kendisinde. Kafayı yedirirler insana!

  2. Müptezel pedofil!!!

  3. 5 gün önce

    Küba AngloSakson değildi Rus füzeleri yerleştirmesini niçin 3.dünya savaşıyla tehdidedip kaldırttınız? Rusyanın Ukraynaya ABD füzeleri yerleştirilmesi savaş nedenidir demesine kulak asmadınız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!