Biden'den Trump'a Türkiye çağrısı: Baskı yap!

ABD Başkan adayı Joe Biden, Trump'a "Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için Türkiye'ye baskı yaparak diplomasinin başarılı olması için alan yaratmalıdır" çağrısı yaptı. Biden Ayasofya kararının da geri alınmasını istedi.

Biden'den Trump'a Türkiye çağrısı: Baskı yap!

ABD'de Demokratların adayı Joe Biden, NATO'nun Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimi azaltma çabalarına destek verdiğini, tansiyonu düşürme yolunda atılan diplomatik adımların ve kurulan mekanizmaların doğru adımlar olduğunu belirtti.

Biden yaptığı açıklamada, "Trump yönetimi, Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerden kaçınması için Türkiye'ye baskı yaparak diplomasinin başarılı olması için alan yaratmalıdır" dedi.

Ayasofya hakkında da açıklamalarda bulunan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cami kararını tersine çevirmesi çağrısında bulundu. Biden "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Ayasofya'yı camiye dönüştürme kararını tersine çevirmeye ve bu değerli eseri eskiden olduğu gibi müze statüsüne döndürerek Ortodokslar da dahil herkes için eşit erişim sağlaması için çağrıda bulunuyorum" açıklamasını yaptı.