Biden'ın oğlunun yeni skandalı: 'Libya' için 2 milyon dolar istemiş

ABD Başkanı'nın oğluyla iş yapanların aralarındaki yazışmalar ortaya serildi. Hunter Biden'ın ABD ile müttefiklerinin dondurduğu Libya mal varlıklarındaki milyarlarca doların serbest bırakılmasına yardımcı olmak için yılda 2 milyon dolar ücret artı prim istediği ortaya çıktı.

Biden'ın oğlunun yeni skandalı: 'Libya' için 2 milyon dolar istemiş

ABD'de 50 yıllık siyasi kariyerini Başkan Yardımcısı ve Başkan koltuğuna oturarak taçlandıran Joe Biden'ın siyasi gücü kullanılarak aile boyu yolsuzluk yapıldığına dair kanıtlara bir yenisi eklendi.

Sputnik'in aktardığına göre ilkin Kasım 2020 başkanlık seçimi öncesi Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın kayıp dizüstü bilgisayarından sızan e-postalarla gündeme gelen yolsuzluk dosyasına, Hunter Biden'ın 'ABD ile müttefiklerinin dondurduğu Libya mal varlıklarındaki milyarlarca doların serbest bırakılmasına yardımcı olmak için yılda 2 milyon dolar ücret artı prim istediği' iddiası eklendi.

'2 MİLYON DOLAR ÜCRET İSTEMİŞ'

Demokrat Partili Joe Biden'ın eski ABD Başkanı Barack Obama'nın yardımcısı olduğu ve ilgilendiği dış politika dosyalarının arasında Libya'nın da bulunduğu dönemde, Libya'nın dondurulmuş milyarca dolarını serbest bıraktırmak için uğraşan Suudi patron Şeyh Muhammed el Rahbani'ye Demokrat Parti bağışçısı Sam Jauhari'nin gönderdiği e-postada, Jauhari, Hunter Biden'ın bu çabaya yardım etmek için yıllık 2 milyon dolar ücret istediğini söylüyor.

"Telefon konuşması yoluyla 2 numaranın oğluyla görüştüm. Ücret olarak yılda 2 dolar artı başarı primi istiyor. Kendi adamlarıyla çalışmak istiyor, gizlilik için yakın çevreden insanlar olabilirler. Babası aday olup olmamaya karar veriyor."

'ÇİN' İDDİASI

"Artı yanları, ABD Dünya Gıda Programı'nın Başkanı olması, Libya dosyasına bakan 2 numaranın oğlu olması, Dışişleri, Hazine Bakanlıklarına erişimi olması, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin oğlunun iş ortağı olması ve babasıyla birlikte seyahat ettiğinden, Muammer Kaddafi ile Libya Yatırım Otoritesi'nin paralarının dondurulduğu Avrupa ve Asya'daki herkesle bağlantısının olması. Çin Halk Cumhuriyeti'nin en üst düzeyine erişimi olduğunu, orada da yardım edebileceğini söyledi."

'ALKOLİK VE UYUŞTURUCU BAĞIMLISI'

"Eksi yanları, alkolik, uyuşturucu bağımlısı, kokain yüzünden ABD ordusundan kovulmuş olması, alt sınıf fahişelerin peşinden koşması, sürekli nakit para sorunları yaşaması ve pek çok başka başağrısı."

Business Insider'a konuşan pazarlıklardan haberdar iki kişi, yılda 2 dolar ifadesiyle Hunter Biden'ın 2 milyon dolar istediğinin kast edildiğini söyledi. Hunter ile anlaşmaya varılmış gibi görünmediğini aktaran haberde diğer belgelere göre Jauhari ile işbirlikçilerinin serbest bıraktırmaya çalıştığı Libya fonlarının yüzde 5'ini elinde tutmak istediği, bunun da onlarca veya yüz milyonlarca dolar anlamına geldiği belirtildi. Libya lideri Muammer Kaddafi, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve ABD Başkanı Barack Obama'nın düğmesine bastığı NATO hava harekatının desteğiyle sahadaki cihatçılar tarafından 20 Ekim 2011'de öldürülmüştü.