Biden'ın oğluyla ilgili habere kısıtlama ABD'yi karıştırdı

Facebook ve Twitter, Demokratların ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın oğlunun e-postalarıyla ile ilgili yapılan haberin paylaşılmasına sınırlama getirdi. Cumhuriyetçi Parti Missouri Senatörü Josh Hawley, "Büyük teknoloji firmalarının bu seçimleri satın almak istediği hissiyatına kapılıyoruz" derken, Trump'ın ekibinden 'seçime müdahale' suçlaması geldi.

Biden'ın oğluyla ilgili habere kısıtlama ABD'yi karıştırdı

Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter, New York Post gazetesinin ABD başkan adaylarından Joe Biden'ın oğluyla ilgili yaptığı haberin paylaşılmasına sınırlama getirdi. 

New York Post gazetesinin ele geçirdiği, Hunter Biden'a ait olduğu iddia edilen e-postalarda, Biden'ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, oğlunun Ukraynalı enerji şirketi Burisma ile ilişkisini ortaya çıkarmasının ardından söz konusu habere ilişkin Twitter ve Facebook'tan yeni bir adım geldi. 

Facebook Sözcüsü Andy Stone, yaptığı açıklamada, söz konusu haberin "doğru bilgi içerme" standartlarına uygunluğunu incelediklerini, bunu yaparken de haberin yayılmasını azalttıklarını belirtti. Twitter ise söz konusu haberle ilgili bağlantıların ya da görsellerin paylaşılmasını engellediğini duyurarak, bu haberin şirketin "hacklenme yoluyla elde edilmiş belgelerin paylaşılmaması" ilkesine aykırı olduğunu savundu. 

CUMHURİYETÇİLERDEN TEPKİ

Öte yandan, sosyal medya platformlarının bu adımına Cumhuriyetçilerden ve Donald Trump'ın seçim ekibinden tepki geldi. 

Missouri Senatörü Josh Hawley, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Büyük teknoloji firmalarının bu seçimleri satın almak istediği hissiyatına kapılıyoruz" ifadesini kullandı. 

Trump'ın kampanya ekibi de sosyal medya platformlarını Amerikan seçimine müdahale etmeklele suçladı. 

New York Post gazetesinin söz konusu haberinde, Demokrat Başkan Adayı Biden'ın Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukraynalı enerji firması ile ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden kovmaları için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti