Bilal Erdoğan: Türkiye’nin Nobeliyiz, Nobel’i yapanlar bizden farklı değil

featured

İlim Yayma Ödülleri öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, ‘Elbette Türkiye’nin Nobeli’yiz belki ama uluslararası boyut kazandığı zaman dünyanın bilimsel gelişimine katkı sağlıyor olacağız’ dedi.

İlki 2019’da verilen İlim Yayma Ödülleri, bu yıl 2’nci kez dağıtılacak. “Büyük Ödül”, “Sosyal Bilimler” ile “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimler” olmak üzere 3 kategoride verilecek ödüller için başvurular açıldı. Yaklaşık 4 aylık sürede 6 farklı kurul tarafından 8 farklı aşamada değerlendirilecek çalışmalar içerisinden “Sosyal Bilimler” ve “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri” kategorilerinde ödüle layık bulunana 200’er bin TL, “Büyük Ödül” için de 600 bin TL verilecek.

İlim Yayma Ödülleri öncesinde, programa dahil olan holdinglerin yöneticileri ile basın buluşması yapıldı. Ataşehir Sheraton Grand Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan,  İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi M. Nazif Çelebi, Vakıf Genel Müdürü Adem Yavuz, Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İdris Sarısoy, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, Tosyalı Holding Başkan Vekili Şerif Tosyalı ve Hayat Holding Genel Sekreteri Osman Aksoy katıldı. 

‘TÜRKİYE’NİN NOBEL’İYİZ’

Toplantıda konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan,

“İnsanlar bu tarz çalışmalara tenezzül etsinler diye, İlim Yayma Ödülleri Türkiye’deki bir boşluğu doldurmak için başlattığımız bir çaba. ‘Nobel ödüllerinin nasıl verildiğini biliyor musunuz?’ dedim, kimse bilmiyor. Bizim o konuda şeffaflığımız daha yüksek. Büyük ödül, 600 bin lira, diğer iki ödülümüz de 200’er bin lira olacak. Hala Nobel’in ödül büyüklüğünün çok gerisindeyiz elbette, ama Nobel’in 100 yıla yakın geçmişi var, biz bu anlamda sabırlı olunması gerektiğini düşünüyoruz. Elbette Türkiye’nin Nobeli’yiz belki ama uluslararası boyut kazandığı zaman dünyanın bilimsel gelişimine katkı sağlıyor olacağız. Kamuoyunda bilinmesi istememizin amacı  özellikle ortaokul, lise düzeyindeki çocuklarımız, akademisyen olmaya alim olmaya özensinler. Türkiye’de akademisyen olan gençler, ilk yüzden ilk beşyüzden, ilk binden gelmiyor. Hala akademisyen olanların biraz daha alt sıralardan geldiğine şahit oluyoruz bu da bir gerçeğimiz” diye konuştu.

‘NOBEL’İ YAPANLAR DA BİZDEN ÇOK FARKLI DEĞİLLER’

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün de “Akademi alanındaki arkadaşlarımızın da verimli olabilmeleri verimli çalışmalar yapabilmeleri, bu ülkeye katkıda bulunmalarını sağlamak için bizim için çok önemliydi. Uluslararası bir çalışmaya dönmesini çok arzuluyorum, Nobel’i yapanlar da bizden çok farklı değiller arkadaşlar, Nobel’i düzenleyenler de aynen bizim gibiler ” dedi.

‘BAŞVURULAR BAŞLADIĞINDAN BERİ 758 BAŞVURU GELDİ’

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İlim Yayma Vakfı Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İdris Sarısoy ise şunları ifade etti:

“Sosyal bilimler alanındaki ödül, sosyal bilimlerle ilgili tüm çalışanların başvurabileceği bir ödül kategorisi, ikincisi mühendislik, doğa ve sağlık bilimleri alanında. Bu da yine o alanda çalışma yapan insanların başvurabileceği bir ödül kategorisi. Başvurular 6 farklı birim tarafından 8 kademede değerlendirilecek. Daha önce yapılmış bir çalışmayla da katılabilecekler. Başvuruların açıldığı tarihten itibaren 758 başvuru geldi, 106 farklı üniversiteden gerçekleşti.”

Bilal Erdoğan: Türkiye’nin Nobeliyiz, Nobel’i yapanlar bizden farklı değil

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Otel odalarinda Nobel den konusmak…,.. mezbahanelerde…insan sagligindan konusmak gibi bir sey…,..

  Cevapla
 2. Yayini ve okunu hazirla Bilal. Sana Afganistan yolu göründü. Ilim bilim senin degil, bilim adamlarinin isi…
  Sevgili akildane babaciginin müthis Afganistan misyonu cercevesinde cok yararli hizmetler verecegine eminim…Hazirmisin sari Bilo? Birde su yaaaaa haauuueackkkkh diyerek ok atisin yok mu, bayiliyorum valla. Yüce yaradan seni ve sevgili babacigini basimizdan eksik etmesin (ironi icerir)…

  Cevapla
 3. Ödüllere bak ya 200.000’er TL (8 kategoride), büyük ödül de 600.000TL. Dur bir hesaplayalım, siz bir çırpıda hesaplarsınız da biz o paraları zor hesaplarız. Toplam 2.200.000TL yapıyor. Hey maşallah Allah verdikçe veriyor.
  E arkanızdaki panoda Turkcell, Mng falan olunca tabi siz de haklısınız. Ama ödül tutarlarını ayakkabı kutusunda takdim edin lütfen sayın nobel. Veryansın lütfen ödül alanları da yayınlarsanız, bu paraların kime gittiğini de öğrenmiş oluruz.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Ödülü de badem şeklinde olursa çok daha iddialı olur.

  Cevapla
 5. hay maasallah biloma…nobel diyor, bilim diyor…
  kırkbir kere…..
  tuuuuu tuuuu…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!