Bilim adamları şaşkına döndü: Ay'ın ikizi bulundu

Yapılan bir araştırmaya göre, Dünya’nın uydusu Ay’ın ikizi Mars’ın arkasında saklanırken bulundu. Yapılan araştırmalar söz konusu astreodin Ay’a çarpıcı şekilde benzediğini ortaya koydu.

Bilim adamları şaşkına döndü: Ay'ın ikizi bulundu

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, bilim insanları Ay’ın ikizini buldu. Ay’ın uzun süredir kayıp olan ikizi, Mars’ın arkasında bulundu.

Çalışmanın başyazarı Dr. Apostolos Christou, bunun yaklaşık 4 milyar yıl önce Güneş Sistemi'nin oluştuğu sırada meydana gelen bir çarpışmayla yerinden edilen bir Ay parçası olduğuna inanıyor:

"İncelememize Ay spektrumlarını dahil edene kadar tatmin edici hiçbir eşleşme görmedik. Kayanın Ay yüzeyinin bazı kısımlarıyla benzerliği çarpıcıydı."

Kökeniyle ilgili gizemi yıllardır koruyan asteroit, Mars’ın “Truvalıları” diye bilinen bir grubun parçası. Bu grup, Mars'ın etrafında hiç dolaşmıyor ve gezegenin hareketini takip ederek her zaman arkasında gizleniyor.

Gezegenlerle ilgili bilimsel makalelere yer veren Icarus dergisinde yayımlanan araştırmada konuyla ilgili şu açıklamalar yer aldı:

Göktaşı, en geniş Ay havzasından büyük oranda küçük. O yüzden nesnenin Ay’dan geldiği senaryosu makul.

Bilim insanları Ay'dan kopan başka bir kalıntıya henüz rastlamadı. Ancak araştırmacılar, henüz keşfedilmemiş başka “Ay ikizleri” olabileceğine inanıyor.