Bilim Kurulu üyesi: Bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Bilim Kurulu Üyesi, halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın'ın son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili 'kaygılarını' aktardı. Prof. Dr. Akın, 'Bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın' dedi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kararına da tepki gösteren Akın, 'Futbol Federasyonu Bilim Kurulu tavsiyesi diyor; bizim böyle bir tavsiyemiz de kesinlikle söz konusu değil' ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi: Bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın’ın ‘kaygılı’ olduğunu ifade eden Muharrem Sarıkaya, “Örneğin Muğla ve Antalya’da vaka sayısında ciddi düşüş varken, Bodrum ve Marmaris kontrol altına alınmışken, bu kadar insanın akın etmiş olmasına akıl erdiremiyor…” ifadelerini kullandı.

‘HERKES SANIYOR Kİ MAÇ BİTTİ’

Sarıkaya, Prof. Dr. Akın’ın açıklamalarını şöyle aktardı:

“Bunlar bizi rahatsız ediyor. Herkes sanıyor ki maç yapıldı ve 90 dakika sonunda hakem düdüğü çaldı, her şey tamamlandı. Böyle değil, bu maç düdük çalma ile bitmeyecek, ayrıca sinsi bir şekilde fırsat arıyor. Ama toplum hâlâ bitmediğini anlamıyor…”

‘BAZI ADIMLARIN BİZLER TARAFINDAN ATILDIĞI SANILMASIN’

Bazı açıklamaların bunalmış kitleyi sokağa çıkmaya tahrik ettiğini belirten Sarıkaya, Prof. Dr. Akın’ın, “Şunu biliyorum ki Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nda kitle bağışıklığının sağlanmasına yönelik bir düşünce kesinlikle yok… Dolayısıyla bazı adımların bizler tarafından atıldığı sanılmasın” tespitini aktardı.

BİLİM KURULU FUTBOL FEDERASYONU’NA TEPKİLİ

Sarıkaya, Prof. Dr. Levent Akın’ın Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kararına ilişkin tepkili olduğunu da aktardı. Akın, “Futbol Federasyonu Bilim Kurulu tavsiyesi diyor; bizim böyle bir tavsiyemiz de kesinlikle söz konusu değil” deyip şöyle devam etti:

“Bakan toplantıda Futbol Federasyonu’nun sağlık kurulunun tavsiyede bulunmuş olabileceğini söyledi. Nasıl yapacaklar? Bırakın sahada oynayanı, yedek kulübesinde oturan futbolcunun enfekte olduğu görülse, hepsiyle yakın temaslı olduğu için bütün takımı 14 gün karantinada tutmak zorundayız. Bu sadece futbol değil, basket, voleybol, güreş, tekvando gibi her türlü temaslı sporda geçerli…”