Bilim Kurulu üyesi normalleşme için tarih verdi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Kovid-19 salgını nedeniyle büyük oranda kısıtlanan sosyal hayatın, 20 Mayıs'tan itibaren normale dönebileceğini söyledi. Özlü, '13 Nisan bir kırılma çizgisiydi. 20 Mayıs'tan sonra normalleşme başlayacak diye düşünülüyor' dedi.

Bilim Kurulu üyesi normalleşme için tarih verdi

Türkiye’de koronavirüsten bugün 98 kişi daha hayatını kaybetti ve hayatını kaybedenlerin sayısı 1296’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü, “13 Nisan bir kırılma çizgisiydi. 20 Mayıs’tan sonra normalleşme başlayacak diye düşünülüyor” dedi.

Özlü dün katıldıüı bir televizyon programında da vaka sayılarını değerlendirmişti.

‘VAKA SAYILARI TEST SONUCUNA GÖRE AZALIYOR! SEVİNDİRİCİ’

Artan test sayılarına oranla ortaya çıkan yeni vaka sayıları hakkında bilgi veren Özlü, “Test sayıları artmasına rağmen pozitif çıkan vaka sayımızı düne göre daha az görülüyor. Bu da tabi sevindirici bir gelişme yani oran azalıyor. Alınan tedbirler işe yarıyor. Bugün testlerin pozitiflik oranı yüzde 13’lere düştü. Dolayısıyla düne göre vaka sayılarımız daha iyi…” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı yoğun bakım sayısındaki azalma açıklamasına ilişkin Özlü “Oranlar bir artmanın değil azalmanın olduğunu görüyoruz. Bu da aynı şekilde tutarlı. Tüm bu verileri birlikte değerlendirdiğimizde Türkiye’nin salgını kontrol altında götürdüğünü artık yatay bir noktaya doğru evrildiğimizi söyleyebiliriz. Bunlar umut verici… Tabi bu sürecin devam etmesi hayati önem taşıyor. Bir gevşeme ve rehavet olmasın ama Türkiye şu an itibariyle mevcut etrafındaki birçok ülkeyle kıyaslandığında bu süreci çok az hasarla ve kontrol altında bugüne kadar getirebilmiştir. İnşallah bundan sonra da böyle gideceğini umuyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘REHAVETE KAPILMAYIN! EVDE KALIN HAYATTA KALIN’

“İyileşen vaka sayılarımız artıyor” diyen Özlü “Bu tabloda en çok sevinmemiz gereken taraf bu… Tedaviyle iyileşen evine dönen taburcu olan hastalarımız artıyor. Benimde çevremden tanıdığım bildiğim meslektaşım birçok hocamız çok ağır tablolar içerisine girdikten sonra şifayla evlerine taburcu oldular. Bu da mevcut tedavilerimizin ve sağlık kuruluşlarımızın bu hastalığa ne kadar etkili yaklaştığını gösteriyor. Vatandaşlarımız, devletimize, ulusumuza, sağlık sistemimize, sağlık çalışanlarımıza güvensinler, telaş edip paniğe kapılmasınlar ama rehavete de kapılmasınlar ne olur evde kalsınlar hayatta kalsınlar çok önemli bir süreçten geçiyoruz.” dedi.

.