Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den mutasyona uğramış virüsle ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "İngiltere'den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021'de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den mutasyona uğramış virüsle ilgili açıklama
Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den mutasyona uğramış virüsle ilgili açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış Kovid-19 hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı.

 Prof. Dr. Özlü şu ifadeleri kullandı:

"İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir.

Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.” 

TÜRKİYE UÇUŞLARI DURDURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır."

Bakan Koca, açıklamalarının devamında, "Tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır" bilgisini de paylaştı.

AŞILARI NASIL ETKİLER?

Öte yandan Amerikan New York Times gazetesi konuya ilişkin kapsamlı bir haber yayınladı. Haberde, bilim insanlarının, koronavirüsün ortaya çıkıp dünyaya yayılma sürecinde, genetik materyalinde binlerce ufak değişim gözlemlediği hatırlatıldı.

Mutasyon geçiren virüsün daha ölümcül olduğuna ya da geliştirilen aşıları etkisiz kılabileceğine dair elde herhangi bir veri bulunmuyor. Ancak İngiltere'de eylül ayında ortaya çıkan bu virüsün kasım ayında başkent Londra'daki Covid-19 vakalarının yüzde 28'ine yol açtığı belirlenmişti. 9 Aralık haftasında ise bu oran yüzde 62'ye çıktı.

İngiltere hükümetinin sağlık danışmanı Patrick Vallance, bu veriler üzerinden bir değerlendirme yaparak, koronavirüsün bu yeni türünün aktarım açısından diğer türleri geride bıraktığını ve bunun şimdilik bir bulaşma sorununa yol açtığını ifade etti.

BEKLENİYORDU FAKAT...

New York Times'ın haberinde, bazı varyantların, değişimlerin virüsü daha güçlü hale getirdiği için değil, tesadüf eseri bir daha yaygın hale geldiği belirtildi. Fakat uzmanlar, patojenin (hastalık yapıcı mikrop) hayatta kalması zorlaştıkça -aşılama ya da toplumdaki artan bağışıklık nedeniyle- virüsün daha kolay yayılımını sağlayacak ya da bağışıklık sistemi tarafından tespit edilmesini zorlaştıracak mutasyonlar olması bekliyor.

Seattle'daki Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi'nden evrimsel biyoloji uzmanı Dr. Jesse Bloom, "Elbette bu mutasyonlar yayılacak ve kesinlikle, bilim camiası, bu mutasyonları izlemek ve hangilerinin etkisi olduğunu tanımlamak zorundayız" dedi.

Fakat birçok uzman da bu mutasyona temkinli yaklaşıyor. Zira bir virüsün mevcut aşıları etkisiz hale getirebilecek seviyede mutasyon geçirmesi için yıllar gerektiğini ifade ediyorlar. Dr. Bloom, "Hiç kimse aniden tüm bağışıklık ve antikorları etkisiz hale getirecek katastrofik tek bir mutasyon olacağına dair endişelenmemeli" ifadelerini kullandı.