Bilim Kurulu Üyesi uyardı: yasaklar gelebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Maalesef bayramlaşma sürecinde tatil yerlerinde görüyorum çok yakınlaşmalar var. Yeniden vakalarda bir patlamaya yol açabilir" dedi ve yeniden yasakların gelebileceği uyarısında bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da "Önümüzdeki haftalar herkes kendisine çok daha fazla dikkat etsin mümkünse kalabalıklara ve kapalı ortamlara girmesin bu ortamlarda maskesiz durmasın diğer insanlarla mesafesini korusun ve bol bol ellerini yıkasın" uyarısında bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi uyardı: yasaklar gelebilir
Bilim Kurulu Üyesi uyardı: yasaklar gelebilir

NTV’de açıklamalarda bulunan Özlü, tatil yerlerinde oluşan yoğun kalabalıkların etkisini “Bayram sonrası bunun yansıması olacaktır. 7-10 gün içerisinde bu tablo kendini belli edecektir” diye yorumladı.

İKİNCİ DALGA AÇIKLAMASI

“2. dalga gelir mi?” sorusuna Özlü, “Salgın devam ediyor. İkinci dalgadan bahsetmek mümkün değil çünkü pandemi devam ediyor henüz durmuş değil. Bir ara hiç olmadı. Salgın başlangıca göre daha da ilerleyerek devam ediyor. Hastalık yapma potansiyelinin azaldığına dair bir gözlem de yok” yanıtını verdi.

“Piki tamamlayıp inişe geçtik ama bu iniş sürecinde de bir yerde takılıp kaldık. Güvenli bir noktada değiliz” diyen Özlü, “Önümüzdeki güz dönemine daha iyi girmemizde yarar vardı ama bu bayramlaşmalar, tatil, turizm sezonu, belki önümüzde okulların açılmasıyla bu güze girişte de vaka sayılarını yeterince azaltamayacağımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

'YASAKLAR GELEBİLİR'

Yeniden yasaklamaların gelme ihtimalini değerlendiren Özlü, şöyle konuştu:

- Bu yasaklamalar uzun süre sürdürülebilirliği yok. Bunu bütün dünya anladı. Normalleşme adımları atılmak zorunda.

- Önümüzdeki bir yıl daha muhtemelen virüsle mücadele devam edecek. Hayatı sürdürmemiz lazım. Ancak yasaklara geri dönüş olabilir.

- Eğer rakamlar tekrar yükselme trendine dönerse yasaklamalar gelebilir.

Özlü, “Maalesef bayramlaşma sürecinde, tatil yerlerinde görüyorum çok yakınlaşmalar var. Yeniden vakalarda bir patlamaya yol açabilir” dedi.

YAVUZ: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR HERKES DAHA DİKKAT ETSİN

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

İşte Yavuz'un paylaşımları:

Kitlesel hareketlerin artışı, Covid-19 sayısında artışla doğru ilişkili.

Önümüzdeki haftalar herkes kendisine çok daha fazla dikkat etsin, mümkünse kalabalıklara ve kapalı ortamlara girmesin, bu ortamlarda maskesiz durmasın, diğer insanlarla mesafesini korusun ve bol bol ellerini yıkasın.