Bilim Kurulu üyesi uyardı: Söylemeye dilim varmıyor ama...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, bugünkü yazısında"Söylemeye dilim varmıyor ama vaka sayısı kesinlikle artacak" açıklamasında bulundu.

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Söylemeye dilim varmıyor ama...

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında "Pandemi meselesinin de kendine özel bir matematiği var. Bu matematiği bilenler son 10 gün içerisinde ciddi ölçüde endişe içine girdiler. Özellikle bayram süresince karşılaşılan manzaralar, ipin ucunun kaçtığını net ve açık olarak gösterdi" dedi.

Müftüoğlu, yazısında bazı uzmanların görüşlerini aktardı:

Prof. Dr. Levent Yamanel: Söylemeye dilim varmıyor ama vaka sayısı kesinlikle artacak. Çünkü bu virüsün çok çabuk yayılabilme özelliği var. Tatile çıkanlar ya da memleketine gidip gelenler, dönüşte 14 gün boyunca yaşlılardan uzak durmalı ve daha dikkatli olmalılar.

Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Bayram boyunca ülke genelinde ortaya çıkan görüntüler ümitlerimizi yerle bir etti. Bayramdaki görüntülerlekesinlikle sınıfta kaldık. 

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Önümüzdeki gün ve haftalarda vaka sayıları azalmayacak, artacak. Tek dileğimiz yeni vaka sayılarının katlanarak artmaması olacak.

Prof. Dr. Pınar Okyay: Basamaklandırma yapılmadan, “Her şey tamam, oldu bitti” diye açılım yapıldı. İnsanların algısı yanlış yöne sevk edildi. Hızlı açılımın getirdiği problemleri yaşıyoruz.