Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Normalleşme arzusunda değilim

‘Normalleşme’ için Ramazan Bayramı sonrası işaret edilirken, bayramda ne olacağı da merak konusu oldu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, 'Bayramda bir normalleşme olması arzusunda değilim' dedi.

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Normalleşme arzusunda değilim

Kovid-19’a yakalanan ve tedavisi sonrası sağlığına kavuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, “Daha önce çok grip oldum ama bu hastalık mukayese bile edilemez. Aşırı halsizlik, bitkinlik ve kas ağrısı. Ve öyle bir ağrı ki uykuya dalmanıza mâni oluyor…” diyerek hastalığın diğer hastalıklarla kıyaslanamayacağını anlatmıştı.

Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a konuşan Prof. Dr. Ramazan Bayramı konusunda şu uyarılarda bulundu: “Bayramda bir normalleşme olması arzusunda değilim. 1 haftadır vaka sayılarında bir azalma, iyileşen vaka sayılarımızda da bir artış var. Uygulanan sıkı kontrol yöntemleri sayesinde bu başarıya ulaştık. Normalleşme fazına geçebilmek için biraz daha zamanımız olduğu kanaatindeyim ki bu başarı sürsün” diyor.

’28 MAYIS’A KADAR SABIR’

Ünal şöyle devam etti: “Sayın bakanımız 28 Mayıs’a kadar tedbirlerin devam edeceğini söylemişti. Ben de böyle düşünüyorum. 28 Mayıs sonrası, yani bayramdan sonra, tedbirlerin artık nasıl olacağı, ne miktarda gevşeme yapılabileceği masaya yatırılabilir. Elbette hükümetin başka kararları olabilir. Ama manzara bayramı bu tedbirlerle geçireceğimiz yönünde. Bayramlarımız elbette ki bizler için çok kutsal günler. Hepimiz istiyoruz gidelim büyüklerimizle kucaklaşalım, küçükler gelsin elimizi öpsün ama unutmayalım ki ‘çok farklı ve özel’ günlerden geçiyoruz. İnsan sağlığı her şeyin üzerinde. Vaka sayımızın artmaması için Türkiye’den 28 Mayıs’a kadar sabır diliyorum. O kadar emek çektik, o kadar uğraştık bir miktar daha gayret lütfen. Zira tam da bu düşme döneminde işin ucu döner virüs yeni bir atak daha yaparsa durum içinden çıkılamaz bir hale gelebilir. Hep beraber gayretlere devam.”