Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Test kriterleri değişmeli

Test sayılarının 40 binlerden 30 binlere düşmesinin nedenlerini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, daha fazla test için kriterlerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Test kriterleri değişmeli

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı test sayıları ve vaka sayıları önceki haftalara göre daha düşük seyrediyor. Test sayısının düşürülmesi kafa karışıklığına neden oluyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam ki açıklamasıyla da iyice belirginleşen test sayısının düşürülmesini değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan hem test sayısının neden düştüğüne açıklık getirdi hem de daha fazla test yapılmasını istedi.

‘DAHA FAZLA TEST İÇİN KRİTERLERİ DEĞİŞTİRMELİYİZ’

CNN Türk yayınına katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan test sayısının azaltılmasının nedeninin hastalığa yönelik kriterlerin değiştirilmemesi olduğunu söyledi:

“Neden azaldığı belli. Çünkü kriterleri değiştirmedik. Kimlere test yapacağımız kriterleri aynı. Bir hafta önceyle, iki hafta önceyle aynı. Kimlere test yapıyoruz? Diyoruz ki, ‘Şu, şu belirtileri olan ve aynı zamanda teması olan.’ Ya da üç belirti birden varsa temas aramadan yapıyoruz. Bunu değiştirmediğiniz sürece, size gelen, bu tipteki belirtileri olan kişi sayısı azaldıkça yaptığınız test azalıyor.

Halbuki tam tersine kriterleri buna göre ayarlayıp daha fazla gevşeterek, daha fazla insana test yapacak hale getirip test sayısını artırmaya çalışmamız lazım. Çünkü şu dönemde, hele bir de tedbirleri kaldırmayı planladığımız dönemde, test bizim en büyük garantimiz. Eğer bu kriterlerle test yapmaya devam edersek vaka sayısı azaldıkça test 15 bine düşer, 10 bine düşer. Bunu önlemek için Sağlık Bakanlığı’nın yeni vaka tanımını, yani test kriterlerini açıklaması lazım. Örneğin bazı şartları aramadan test yaparsak o zaman test sayısını artırırız.

‘TEST YAPMAZSAK KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSEDEMEYİZ’

Şu ana kadar yaptığımız testlerin çok üzerinde test yapmamız lazım. Çünkü artık insanları sokağa çıkaracaksak, bizim çok daha iyi virüs taşıyan insanları bulup izole etmemiz lazım. Kriterlerin değişmesi gerekir dediğim şu… Ateş ya da üst solunum yolu semptomlarından biri… Öksürük ya da nefes darlığı… Bunun yanında herhangi bir vakayla temas öyküsü varsa… O zaman bu temas öyküsü şartını kaldıracağız, ateş veya solunum sistemi belirtilerinden biri varsa diyeceğiz. Dolayısıyla test yapacağımız insan popülasyonu artacak. O zaman 20 bin test yerine, 50 bin, 60 bin test yapacağız. Öbür türlü kendimizi güvende hissedemeyiz. Belirtisiz olan çok sayıda insan var. Biz bunları tespit edemiyoruz. Birinin temaslısı olursa tespit edilebilir.”