Bill Gates'ten koronavirüs aşısındaki çip iddialarına yanıt

132 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 10 kişisinden biri olan Bill Gates, Kovid-19 pandemisiyle birlikte tartışmaların odağı haline geldi. Gates, kendisi hakkındaki iddiaları komplo teorisi olarak niteleyip reddetti.

Bill Gates'ten koronavirüs aşısındaki çip iddialarına yanıt
Bill Gates'ten koronavirüs aşısındaki çip iddialarına yanıt

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koronavirüs pandemisi öncesi yapmış olduğu açıklamalarla salgın sonrası dikkatleri üzerine çekmişti. Gates'in aşı sektörüne yaptığı yatırımlar bazı komplo teorileriyle birleşince pandeminin arkasında Gates'in olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de azınsanmayacak seviyede.

Bill Gates, hakkındaki komplo teorilerini 'çılgın ve kötücül' olarak niteleyip komplo teorilerinin hacmi karşısında şaşkına döndüğünü' söyledi. Gates, 'bu komplo teorilerinin gerisinde nelerin ve kimlerin olduğunu araştırmak istediğini' belirtti. 

Reuters'e konuşan Gates, Dr. Anthony Fauci hakkındaki iddiaları da yalanladı.

Microsoft kurucusu, "Bu gerçekten kötücül teorilerde benimle Dr. Fauci'nin bu kadar öne çıkacağını kimse öngöremezdi. Ben buna çok şaştım. Geçip gitmesini umuyorum" dedi. 

KOMPLO TEORİLERİ NE DİYOR?

2014'te Microsoft Corp CEO'luğunu bırakan milyarder, Bill-Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Kovid-19 pandemisiyle küresel mücadeleye aktardığı en az 1.75 milyar dolar, aşı üretimine ve teşhis-tedavi araştırmalarına kaynak oldu.

Gates'in aşı sektörüne girmesinin ardından pandeminin çıkması üzerine internette çok sayıda teori üretildi. Koronavirüsün neden nasıl çıktığı, gerçekten var olup olmadığı, hangi amaçlara hizmet ettiği, aşıların gizli maksatlarıyla ilgili iddialar çok konuşuldu.

Dr. Fauci ile Gates'in pandemiyi insanları kontrol edip dünyayı yönetmek için çıkardığı, virüsün yayılmasından kâr amacı güttüğü, insanlara aşı aracılığıyla takip çipi takacağı iddiaları bile dile getirildi.

"İnsanlar bunlara gerçekten inanıyor mu" diye hayret eden Gates, bunun 'insanların davranışlarını nasıl değiştirdiği ve nasıl en aza indirgenebileceğini araştırıp anlamak zorunda olduklarını' belirtti.

İnsanların 'koronavirüs aşısı üzerinden çiplenerek izlenecebileceği' yönündeki komplo teorilerine ilişkin konuşan Gates, "Bu fikrin nereden geldiğine dair hiçbir fikrim yok. Teknolojik olarak, şırınga üzerinden insan vücuduna iletilecek kadar küçük bir mikroçipin insanları izlemek ya da kontrol etmek için kullanılması mümkün degil. Bu bir bilim kurgu. Hem bu mümkün olsa bile neden böyle bir işe gireyim?” ifadelerini kullandı.

TRUMP'IN YERİNE BİDEN'IN GELMESİNDEN MEMNUN

ABD'de bulaşıcı hastalıklarla ilgili bir numaralı yetkili konumundaki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Başkanı Anthony Fauci ile ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Francis Collins'i "Akıllı ve harika insanlar" diye öven Gates, ABD Başkanlığını Donald Trump'tan devralan Joe Biden'ın yönetimi altında 'bu ikiliyi gerçekleri söylerken ve etkin şekilde çalışırken görmeyi dört gözle beklediğini' belirtti.

"Trump'ın pandemi idaresi,  bu ikisinin ABD hükümetindeki tek aklı başında insanlar olduğu hissini veriyordu" diyen Gates, 'Biden'ın pandemiyle mücadele için oluşturduğu ekibin kendisini heyecanlandırdığını' dile getirdi. 

Trump'ın terk ettiği Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) Biden'ın geri dönme kararından memnuniyet ifade eden Microsoft kurucusu, yeni ABD Başkanı'nın 'ekibe akıllı insanlar atadığını ve Dr. Fauci'nin artık baskı görmeyeceğini' vurguladı.