Bill Gates'ten 'sonraki salgın' açıklaması

Bill Gates, Kovid-19 salgınında yaşananları örnek göstererek bir sonraki salgına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Bill Gates'ten 'sonraki salgın' açıklaması

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koronavirüs pandemisi öncesi yapmış olduğu açıklamalarla salgın sonrası dikkatleri üzerine çekmişti. Gates'in aşı sektörüne yaptığı yatırımlar bazı komplo teorileriyle birleşince pandeminin arkasında Gates'in olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de azınsanmayacak seviyede.

Hakkındaki söylemlerin gölgesinde Bill Gates, sonraki salgınlar için harekete geçti. Gelecekte ortaya çıkabilecek salgını önlemek için küresel bir alarm sistemi ve 3 bin kişilik ilk müdahele kadrosu kurulması gerektiğini savunan Gates çok büyük oranlarda test yapılması için ve diğer önlemler için yıllık on milyarlarca dolar harcamak gerekebileceğini söyledi.

Yıllık olarak yayımladığı yazıda Gates, “Geçtiğimiz yıl yaşanan zorlu durumun bir daha yaşanmaması için salgın hastalıklara karşı, savaşlara olduğumuz kadar hazırlıklı olmamız gerek” derken, “Dünya Covid-19 için hazır değildi. Bir sonraki sefere daha farklı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Eşi Melinda Gates ile birliktre yönettiği Seattle merkezli Gates Vakfı'nın planlarında da bir sonraki krizi önlemek var.

'KOVİD-19’UN ZARARIYLA KARŞILAŞTIRILAMAZ'

Kovid-19 benzeri bir sonraki salgın geldiğinde, dünyanın en az yüzde 20’sini bir haftada test edebilecek devasa tanı platformları görmeyi umduğunu belirten Gates, “Dünyayı korumak için gereken toplam maliyet çok yüksek gözükebilir fakat Kovid-19’un tahmini 28 trilyonluk zararıyla karşılaştırılamaz” dedi.

“Dünya trilyonları kurtarmak için milyarlar harcamalı” ifadesini kullanan Gates, mRNA temelli aşıların Kovid-19’a karşı başarısının önümüzdeki beş senede yeni dozlarla beraber daha da artacağını savundu.

Gates’in açıklamasında, Gates Vakfı'nın korona virüs ile mücadele için 1,75 milyar dolar yatırım yaptığı da belirtildi.