BİM yöneticisinden Erdoğan'ın sözlerine tepki

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gıda fiyatlarındaki artıştan zincir marketleri sorumlu tutmasına tepki gösterdi. Aykaç, 'Bizim üzerimizden kamuoyu yönlendirmek kolaycılık' dedi.

BİM yöneticisinden Erdoğan'ın sözlerine tepki
BİM yöneticisinden Erdoğan'ın sözlerine tepki

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayında yaptığı bir konuşmada gıda enflasyonu nedeniyle "Beş büyük zincir marketi" sorumlu tutmuş ve "Piyasayı alt üst ediyorlar" demişti. Erdoğan'ın bu sözlerine BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç'dan tepki geldi.

Gıda fiyatlarındaki artışından zincir marketlerin sorumlu olduğu yönündeki eleştirileri kabul etmediklerini söyleyen Aykaç,  "Bizim üzerimizden kamuoyu yönlendirmek kolaycılık" dedi.

'FİYATLARI YANSITMAMAK İÇİN ZORLUYORUZ'

“Tedarik zincirlerinden gelen fiyat dalgalanmalarını tüketiciye yansıtmamak için kendimizi zorluyoruz” diyen Aykaç şunları söyledi:

“Sadece ülkemizde değil tüm dünyada enflasyonist bir döneme girildiği ortadadır. Dünyada gıda fiyatlarında bir artış varken ülkemizin bu durumun dışında kalması mümkün değildir. Organize perakende enflasyonla mücadelede kilit rol oynamaktadır. Organize perakendenin büyüdüğü ülkelerde enflasyonun düştüğü gözlemlenmektedir. Ülkemizde organize perakendenin tüm perakende içindeki oranı yüzde 50’lerdedir. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 90-95’lerde.

Organize perakende sektörü ülke ekonomisi içinde oluşturduğu ölçek ekonomisi nedeniyle artan fiyatlara kalkan görevi görmektedir. Sektörümüzün bu pozisyonu, yüksek üretici enflasyonu karşısında tüketici enflasyonunun düşük seviyelerde kalmasını sağlamaktadır.”

FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ

Sektörün fahiş fiyat ile damgalanmasının da doğru olmadığını söyleyen Aykaç, “Bu tür denetimlere hiçbir zaman karşı durmadık. Ancak gündemdeki fiyat artışlarının asıl sebepleri irdelenmedikçe ve önlemler alınmadıkça bu kontrollerin sadece son satış noktalarına yoğunlaşması ve algının bu artışların sebebi olarak marketleri gösterir şekilde oluşturulması olumlu bir sonuç doğurmayacaktır” diye konuştu.

Oluşturulan bir diğer yanlış algının da, fiyatların sektör oyuncularınca ortak belirlenmesi olduğunu ifade eden Aykaç, “Birbirine yakın satış fiyatlarının sebebi anlaşma gibi asılsız bir iddianın aksine sektördeki çok yoğun rekabet, yükselen tedarik maliyetleri ve maliyetlere yakın etiket fiyatlarıdır. Rekabet gereği bazı dönemler zararına bile satış yapıldığı görülmekte. Dolayısıyla benzeşen fiyatlar yoğun bir rekabetin sonucudur” dedi.


Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM yöneticisi Galip Aykaç

'ASILSIZ İDDİALARDAN HALKA AÇIK ŞİRKETLER ZARAR GÖRÜYOR'

Bu tür iddiaların sektördeki halka açık şirketleri de olumsuz etkilediğini savunan Aykaç şöyle devam etti:

“Gerçeklikten ve uygulanabilirlikten uzak bu iddialarla oluşturulan yanlış algı bizleri üzmektedir. Kaldı ki, çoğu halka açık olan işletmelerimiz ülkemiz ve halkımızın çok önemli değerleridir. Ve bu algı sayesinde topyekün zarar görmekte olduğu ortadadır.

Aykaç, asıl dikkat edilmesi gereken noktanın dengesizleşen gelir dağılımının ortaya çıkardığı sorunlar, alım gücünün düşmesi ve orta gelir kesiminin giderek daralması olduğunu söyledi.

“Tarım konusunda ülkemizin yapısal sorunlarını göz ardı ederek sadece son nokta olan bizler üzerinden kamuoyunu yönlendirmek kolaycılıktan başka bir şey değildir” diyen Aykaç şöyle konuştu:
“Ülkemizde köy nüfusu yüzde 7.5 seviyesine inmişken, hızla artan şehirleşme ile tarımı nasıl yapacağımız soruları ortada dururken, planlı tarıma geçememişken, arz talep dengesini üretimle bütüncül bir yapıya kavuşturamamışken, üretici destekleri tartışmalı haldeyken, yani bu konuları odağımıza almamız gerekirken, bizler üzerinden yapılan kamuoyu algısı ortaya çıkarma çabasını sektör olarak kabul etmiyoruz.”