‘Bin liranın altında emekli aylığı alanlar var!’

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kurt, 'bin liranın altında emekli aylığı alanlar var, torba kanunla bin liraya tamamlanıyor' dedi.

‘Bin liranın altında emekli aylığı alanlar var!’

Sosyal Güvenlik Uzmanı Doç. Dr. Resul Kurt, gazeteci Yavuz Oğhan’ın YouTube üzerinden sunduğu “BiDeBunuİzle” programına katılarak konuyu değerlendirdi.

Hem iktidarın hem de muhalafetin emekli maaşlarına yönelik söylemlerinin doğru olduğunu söyleyen Kurt, “İkisi de doğru. Emeklilerin almış oldukları aylıklar gerçekten bin liranın altında olabilir. Bin liranın altında aylık alanlar var. Bu yıl torba yasa ile değişilik yapıldı ve bin liranın altında emekli aylığı alanların emekli aylığı bin liraya yükseltildi. 600, 700, 800, 900 lira emekli aylığı olan varsa bile bunların emekli aylıkları bin liraya tamamlanıyor. Doğrudur, bin liranın altında emekli aylığı alanlar var, bunlarda torba kanunla bin liraya tamamlanıyor” dedi.

Oğhan’ın “Maaşı 850 lira olanların aylığı bin liraya tamamlanıyor. Yılbaşında emekli aylığına zam geldiğinde bir lira üzerinden mi zam alıyor?” şeklindeki sorusuna da Kurt, “Yok. Tamamlanıncaya kadar zam almıyor. Peşin olarak bir liraya yükseltilmiş oluyor” yanıtı verdi.

Oğhan’ın, CHP Milletvekili Kani Beko’nun “Bir asgari ücretli emekli olduğu zaman alacağı ücret 850 lira” sözlerini hatırlatması üzerine Kurt, “Doğrudur. Türkiye’nin aslında en önemli sorunu çalışanların emekli aylıklarının çalışırken düşüyor olması. Ömrü boyunca asgari ücretle çalışmış bir kişi, işten ayrılıp emekli yaşını beklese, aynı şartlarda kendisi ile aynı durumda olan bir başka işçi kardeşimde iki yıl, üç yıl daha çalışsa, iki yıl sonra ikisi de emekli olduklarında üç yıl çalışmayan daha yüksek emekli aylığı alabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Kurt, aylık bağlanma sisteminin güncellenip, değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.