Binali Yıldırım'dan yeni Venezuela açıklaması

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin Binali Yıldırım’dan yeni bir açıklama geldi. Yıldırım, ''Gerekli açıklamaları yaptım. Hukuki yollar açık. Biz de gerekli adımları atacağız'' dedi.

Binali Yıldırım'dan yeni Venezuela açıklaması

VERYANSIN TV

Binali Yıldırım, Sedat Peker'in açıklamalarıyla ilgili ''Gerekli açıklamaları yaptım. Hukuki yollar açık. Biz de gerekli adımları atacağız'' dedi.

Organize suç örgütü liderliğinden geçmişte hüküm giymiş isimlerden Sedat Peker, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım hakkında iddialarda bulunmuştu.

Peker "Kokain işini anlatayım. Yeni güzergah kurmak için Venezuela'ya kim gitti? Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım. Ocak ayında 4 gün, Şubat ayında 4 gün Venezuela'da kaldı.” ifadelerini kullanmıştı.

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise iddiaları  “Bugünkü yayınladığı videoda bizi de oğlum Erkan Yıldırım’ı da zikretti. Bu kesinlikle iftiradır, yalandır, şiddetle reddediyoruz. Bizimle uyuşturucuyu yan yana getirmek bize yapılabilecek en büyük hakaret, en büyük yanlışlıktır. Tümüyle reddediyoruz. Bu olsa olsa ‘çamur at, izi kalsın’ türünden bir suçlamadır. Unutmayalım ki çamur atanın önce kendi elleri kirlenir. Oğlum Venezuela’ya gitmiştir. Orada bahsedildiği gibi ocakta, şubatta değil geçen sene aralık ayında gitmiştir. Beraberinde Covid ile mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi bir takım malzemeler götürüp dağıtmıştır. Ziyaret amacı bundan ibarettir.” sözleriyle yalanlamıştı.

İlgili haber: Oğlu neden Venezuela'ya gitti? Binali Yıldırım'dan Peker'in iddialarına cevap

Yıldırım’ın ardından konuya ilişkin AKP İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Venezuella Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Serkan Bayram da açıklama yaptı.

Ancak Bayram’ın, Binali Yıldırım gibi “test kiti ve maske” vurgusu yapmaması dikkat çekti.

Bayram “Sosyal projeleri vardı. Filistin Camisi’nin yapım süreci vardı. Oraya destek olundu.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Erkam Yıldırım’ın Venezuela fotoğrafına AKP’den yeni açıklama

Gazeteci Cüneyt Özdemir de Yıldırım ve Bayram'ın açıklamalarındaki farklılığa Youtube programında değindi.  

'ÇELİŞKİ YOK, SÖYLEMEYİ UYGUN GÖRMEDİK'

Ardından Binali Yıldırım’dan ikinci bir açıklama daha geldi. Yıldırım’la konuşan Cüneyt Özdemir’in paylaşımı şöyle: 

“1)Biraz önce Sn Binali Yıldırım telefonla aradı ve oğlu ile ilgili Venezuella gezisine dair yanlış bir algı oluşturulduğunu belirtti. Oğlunun Venezuella'yı biraz meraktan biraz da iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye sadece bir kez Aralık ayında ziyaret ettiğini söyledi.

2) Heyetten ayrı gayrı Resmi olarak geziye katıldığını kendi imkanları ile kovid ile mücadelede kullanılacak malzeme götürdüğünü (başka ülkelere ziyarete gittiğinde de götürüyormuş) ayrıca çeşitli hayır işlerinde de bulunduğunu belirtti. +

3) Venezuella'daki hayır işlerini ise prensip olarak (genelde) söylemeyi uygun görmedikleri için açıklamasında özellikle belirtmediğini ve diğer açıklamalarla herhangi bir çelişki olmadığını da ekledi."