Binlerce avukat ‘çoklu baro’ya Çağlayan Adliyesi’nden yanıt verdi

AKP'nin bugün Meclis'e sunduğu 'çoklu baro' teklifini protesto etmek amacıyla İstanbul Barosu'nun çağrısıyla Çağalayan Adliyesi önünde 'Savunma Mitingi' düzenleniyor. Miting alanında konuşma yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, '2010 Referandumu'nda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ'ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler. Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir' ifadelerini kullandı. 

Binlerce avukat ‘çoklu baro’ya Çağlayan Adliyesi’nden yanıt verdi

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Bazı illerde birden fazla baronun kurulmasına olanak verecek olan düzenlemeye karşı çıkan avukatlar İstanbul Barosu’nun çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. Binlerce avukat, ‘çoklu baro’ teklifine karşı adliye önünde ‘Savunma Mitingi’ düzenledi.

Çoklu baroyu protesto eden sloganlar atarak mitingin düzenleneceği meydana yürüyüşe geçen avukatlara polis koronavirüs salgını nedeniyle maske ve sosyal mesafe anonsları yaptı.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Adliye önünde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Mitingin yapıldığı meydana giriş ve çıkışlar kapatıldı.

‘KATILANLARIN POLİTİK KİMLİKLERİ ÖNE ÇIKMAMALI’

Miting öncesi Twitter’dan paylaşım yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bugün yapacağımız toplantının talebi “hukuk devleti”dir. Katılanların politik kimlikleri öne çıkmamalıdır. Tam tersine bütün görüşleri ortaklaştırmak iddiası içinde olmalıyız. Bu nedenle, pankart döviz gibi materyaller taşınmamalıdır.” dedi.

‘BU BİR FETÖ PROJESİDİR’

Durakoğlu, miting alanında yaptığı açıklamada “Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara’ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” diye konuştu.

“2010 Referandumu’nda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler” diyen Durakoğlu, “Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir” ifadelerini kullandı.

Durakoğlu “Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var” diyerek, şöyle konuştu:

“TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız çünkü bir avukatız.”

Ayrıntılar gelecek…