Bir çocuk kitabı skandalı daha! İstismarı anlıyor

Daha önce istismar ve tehdit içeriğiyle gündeme gelen Keloğlan ve Ak Ülke kitabı hala raflarda... Bu tarz kitapların çocukların hala erişebilmesi ise vatandaşlar tarafından tepki görüyor.

Bir çocuk kitabı skandalı daha! İstismarı anlıyor

İstismar ve müstehcen içerikler bulunduran kitapların çoğunun hala toplatılmamış olmasına dair skandallar sürüyor.

Bu kez de Musa Dinç'in tecavüzün anlatıldığı Gül ve Düşün kitabının ardından Duran Yılmaz'ın Keloğlan Ak Ülke kitabı gündeme geldi.

Keloğlan Ak Ülke adlı ilkokul çocuklarına yönelik masal kitabında Hızır adındaki bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması anlatılıyor.

"Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: 'Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın' diyerek birden yok oldu" ifadelerinin yer aldığı kitap 2018'de gündem olmuştu.

Yayınevleri basmasada kitabın hala çocukların elinde bulunduğu ve sahaflardan satın alınabildiği görüldü. Öte yandan okullarda kitabın toplatılmasıyla ilgili herhangi bir duyuru yapılmadı. 

Sahaf sitelerinde kitabın stokta kalmadığı bilgisine ulaşıldı.

Gerçek Gündem'den Merve Çoban'ın haberine göre kitapta 'Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek "Seni ağabeyine söylerim." diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız, memnun değildi, ama yapabileceği bir şey de yoktu. Bir gün Hızır dedi ki: "Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. "Bacım; al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın; emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım, diyecek. İşte o zaman sen 'Götürrrr! İstemem' diyeceksin.' ifadeleri de yer alıyor.