Bir eleştiri de Cumhuriyet’ten… Kılıçdaroğlu’nun vizyonu kimlerin takipçisi?

Cumhuriyet yazarı Mehmet Ali Güller, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “İkinci Yüzyıla Çağrı” vizyonundan çıkan ekonomi programının, Kemal Derviş-Ali Babacan ve Berat Albayrak'ın temsil ettiği çizginin devamı olduğuna dikkat çekti.

featured

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerikalı Jeremy Rifkin’ın danışmanlığında yürüteceğini duyurduğu “ekonomik vizyon”a bir eleştiri de Cumhuriyet yazarı Mehmet Ali Güller’den geldi.

Güller, “Doğrudan bir ABD vatandaşının da yer aldığı böylesi bir ekibin kurulması, Batı’dan borç alabilmeyi kolaylaştırabilmek içindir” dedi.

NEOLİBERAL PROGRAM

Güller şöyle devam etti:

“Açıklanan ekonomi-politika, kimi doğrulara değiniyor görünse de özü itibarıyla neoliberal bir programdır ve iki temel özelliği vardır:

Birincisi, emekten yana değil sermayeden yanadır.

İkincisi, borçlanma esaslıdır.

Kılıçdaroğlu, Washington ve Londra ziyaretlerinde görüştüğü kişilerin 5.5 trilyon dolar büyüklüğünde fon yönettiğini, bu sermaye gruplarından ilk üç yılda Türkiye’ye 100 milyar dolar yatırım getireceğini söyledi, “Dönüşüm için parayı buldum” dedi.

Yabancı sermayeden yatırımcı çekmek, mevcut iktidarın da ekonomi-politiğinin merkezinde zaten. Şu farkla: Kılıçdaroğlu, “İkinci Yüzyıla Çağrı” konuşmasında, Washington ve Londra’da görüştüğü sermaye gruplarının “tefeci, kara paracı, baron ve şaibeli” olmadığını savundu! Amerikalı Thorstein Veblen’in mali sermayeye “kapitalizmin uru, asalak sınıf” demesinin üzerinden yüz yıl geçmiş olduğu halde!

Yabancı sermayeden-fon gruplarından gelecek yatırım, hele de şu koşullarda, yeni borçlanmadan başka bir şey değildir, çünkü yatırımın ağırlıklı yapılacağı adres tahvil ve borsadır. Bu da yarım trilyon dolara ulaşan mevcut borçluluğumuzu, daha da artıracaktır.

Özetle “İkinci Yüzyıla Çağrı”da açıklanan ekonomi-politik program “bağımsızlıkçı, kamucu ve eşitlikçi” değildir. Bu üç ölçüte uymayan ekonomi programının da halka, emekçiye, yoksula yararı yoktur.

MCKINSEY ELEŞTİRİSİ  BOŞA DÜŞTÜ

O zaman da söylemiştik: ABD karşıtlığının bu kadar yüksek olduğu koşullarda Kılıçdaroğlu’nun Washington ve Londra ziyaretleriyle seçim kampanyası yapması, büyük yanlıştır. Kılıçdaroğlu şimdi o yanlışı, içinde Jeremy Rifkin isimli ABD vatandaşının da yer aldığı bir iktisatçı danışmanlar ekibi kurarak derinleştiriyor.

Kılıçdaroğlu bu hatasıyla, birincisi Erdoğan’ın eline “İthal ekonomi komiseri getiriyorlar” deme kozu vermiş oldu, ikincisi de iktidarın ABD’li McKinsey grubuyla danışmanlık ilişkisine yaptığı doğru ve haklı eleştiriyi boşa düşürmüş oldu.

Dolayısıyla asıl incelenmesi gereken, ana muhalefet partisinin, üstelik şartlar bu kadar lehineyken nasıl bu kadar açık hataya ve yanlışa düşebildiğidir!

DERVİŞ-BABACAN-ALBAYRAK ÇİZGİSİNİN DEVAMI

İşin asıl vahim yanı da şudur: CHP’nin ABD merkezli iktisatçılarla birlikte açıkladığı program, özü itibarıyla mevcut ekonomi-politikadan kopuş değil, onun sözüm ona iyileştirilmiş devamıdır. Hatta toplam bir değerlendirme yaparak şöyle de söyleyebiliriz: Aktörlerin adı değişse bile, neoliberal ekonominin ruhu bakımından, 2001’den beri birbirini izleyen ve bütünleyen programlar vardır.

2001’de Kemal Derviş’in inşa ettiği program özü itibarıyla önce Ali Babacan, ardından da Berat Albayrak takımı tarafından sürdürüldü; Türkiye yarım trilyon dolara yakın borçlandırıldı. CHP açıkladığı programla ve uygulayıcı ekiple bu çizgiden kopuşu değil, sürdürücülüğü ilan etmiş oldu.

Özetle finans kapitalin komiseri Kemal Derviş ile ekolojik kapitalizmi savunun Jeremy Rifkin arasında Ali Babacan, Berat Albayrak ve Nureddin Nebati vardır ve farklı renklerde görülseler de emek-sermaye ilişkisi bakımından hepsi aynı yerdedir.

Oysa CHP kamuculuk ağırlıklı bir üreten ekonomi inşa etmek istese Türkiye’nin bu programı hazırlayacak ve uygulayacak Bilsay Kuruç’tan Hayri Kozanoğlu’na uzanan büyük bir birikimi olduğunu görecektir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki CHP’nin ABD’li danışmanı, seçim kaybetme korkusu yaşayan Erdoğan’a bir parça umut oldu!”

Bir eleştiri de Cumhuriyet’ten… Kılıçdaroğlu’nun vizyonu kimlerin takipçisi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Işbirlikciliğin yeni adı CHP!

  2. 5 Aralık 2022, 19:41

    KK Akp’nin gölge genel başkanıdır. Kasetle getirilen şahıstan ne beklenir ki…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!