'Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor' diyen dekandan veda mesajı

TRT’deki programda 15 Temmuz’dan gerekli dersin alınmadığını söyleyen ve bazı gericilerin hedefi olan Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse dekanlık görevinden alındı.

'Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor' diyen dekandan veda mesajı

Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, TRT’deki programda 15 Temmuz’dan gerekli dersin alınmadığını söylemiş ve “Bu uyarıyı yapmak benim vazifem” diyerek “Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili haber: TRT yayınına katılan profesör: Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor!

Köse ayrıca, a Haber'de katıldığı bir programda "Allah-u Ekber sesinin demokrasi sesini bastırmaması gerekiyor. Bizim olayı din üzerinden okumamamız gerekiyor. Karşımızda bir ordu var, ordunun içinde din kisvesiyle hareket edenler var, din adına yapılmış bir darbe var. Fakat bizim bu darbeyi karşılarken din söylemleri üzerinden karşılamamız Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülüktür." diye konuşmuştu.

Bugün Twitter hesabından bir paylaşım yapan Köse, Prof. Dr. İsmail Safa Üstün’ün kendisinin yerine dekanlık görevine getirildiğini duyurdu.

Köse paylaşımında, “Marmara İlahiyat'ın yeni dekanı Prof. Dr. İsmail Safa Üstün kardeşimdir. Yıllardır beraber çalıştığımız İsmail Safa hocamızın başarılı olacağına inancım tamdır. Bundan böyle şahsıma tevdi edeceği her türlü görev vazifemdir. Ne mutlu Marmara İlahiyatlıyım diyene.” ifadelerini kullandı.

TARİKATÇILAR HEDEF ALMIŞTI

Köse'nin sözleri üzerine kimi tarikat sözcüleri Köse'ye yönelik karalama kampanyasına imza atmıştı.

Menzil cemaatine yakın isimlerden Serdar Tuncer ile Nurcu grubun önemli isimlerinden eski AKP Milletvekili Said Yüce'den Köse'ye sert sözler gelmişti.

Tuncer, sosyal medya hesabından "FETÖ'cülere dense ki: bir metin yazacaksınız ve 15 Temmuz günü devlet televizyonunda bir ilahiyat hocası tarafından okunacak, bu kadarını hayal bile edemezlerdi. Ali Köse Hoca bir hayalin de ötesini gerçekleştirmiş. Peki neden? Anlayan beri gelsin!!!" ifadeleriyle Köse'yi hedef almıştı.

Kendini Nurcuların fikri önderi sayılan Said Nursi'nin "talebesi" olarak tanıtan Ahmed İlhan Yüce'nin oğlu olan Said Yüce de "Bıyıksız ilahiyatçı mı olur? Ben bu yüze nasıl alim diyebileyim? Seküler, laikçi, ehl-i dünya insanına benzeyen tefsir, hadis fıkıh, kelam vb. hocası olur mu? Bunları vakit namazında hiçbir camide gören var mıdır? Sanmam çıkmış konuşuyor" diye yazdı.