Bir kurum daha KPSS zorunluluğunu kaldırdı

featured
service

Hakimler ve Savcılar Kuruluna memur alımları, KPSS yönetmeliği kapsamı dışına çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında önemli bir Cumhurbaşkanlığı Kararı yayımlandı. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında HSK personel alımı için KPSS şartı aranmayacak.

Hakimler ve Savcılar Kuruluna memur alımları, KPSS yönetmeliği kapsamı dışına çıkarıldı. Yönetmeliğin kapsam maddesi yer alan hüküm gereğince, bazı kurumlara yapılacak memur alımlarında, KPSS yönetmeliği hükümleri uygulanmamaktadır.

KPSS YÖNETMELİĞİ UYGULANMAYAN KURUMLAR

KPSS yönetmeliği hükümleri uygulanmayan kurumlar ise şöyle:

-Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları,
-Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları,
-Kaymakam adayları,
-Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları,
-Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları,
-İletişim uzman yardımcıları ve
-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasında sayılanlar ile Devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları.

KPSS OLMAYACAKSA BU MEMURLAR NASIL ALINACAK?

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na alınacak memurları, diğer memurlardan ayırmanın bir tek nedeni olabileceğini söyledi. Balık, “Oraya kendi adamlarını yerleştirmek için mi bu yapılıyor? Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Diğer memurlara KPSS uygulanırken  HSK’ye alınacak memurlara uygulanmıyorsa bunun tek amacı her yere, her alana kendi adamlarını yerleştirmek olabilir. Hukuk sistemi kontrol altına mı alınmak isteniyor? Nasıl ki bütün memurlar kamuya alınırken KPSS şartı varsa burada da olmalı. Şimdi KPSS olmayacaksa bu memurlar nasıl alınacak? Mülakatla mı alınacak? Böylece devletin değil, iktidarın memuru mu olacak?” dedi.

Bir kurum daha KPSS zorunluluğunu kaldırdı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  “KPSS olmayacaksa bu memurlar nasıl alınacak? ” Ehil olup olmadığı, liyakatinin yeterliliği, halkımızın çok iyi bildiği kavun alım yöntemiyle belirlenecektir.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  artık Tarifi olmayan bir karanlık bu..sahipsiz perişan ve yitip giden herşey

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  karisik atanacakkkkk……….. bilende bilmeyende………. dayisi olanda olmiyanda…… yalaka olanda olmiyanda……….boklu don koklayanda koklamayanda,……aklina gasil gelirse öyle atanacakkk……..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!