Rus siyasetçi: Putin-Erdoğan görüşmesi karmaşık…

CNNTÜRK iktidardaki Birleşik Rusya Partisi milletvekili Vitali Milanov'la canlı yayın bağlantısı yaparak dün yapılan Erdoğan Putin görüşmesi ve sonuçlarını sordu.

Rus siyasetçi: Putin-Erdoğan görüşmesi karmaşık…

Birleşik Rusya Partisi milletvekili Vitali Milanov CNNTÜRK’ten Emre Diner’in konuğu oldu.

Vitali Milanov, Emre Diner’in “Dün açılan doğal gaz boru hattının ne gibi etkisi olur bölgeye?” sorusuna “Herkes biliyor ki Türkakım Rusya ve Türkiye için büyük kazanım. 50 yıl boyunca gaz geçecek. Türkiye bununla büyük tasarruf ve kar edecek. Türkiye bir ‘enerji koridoru’ ülke olmaktan ‘enerji üssü’ ülke konumuna yükseldi.” dedi.

Erdoğan Putin görüşmesiyle ilgili soruya ise Milanov şjyle yanıt verdi: “Karmaşık bir sistemde farklı görüşlere rağmen görüşme önemli ama bazı konularda anlaşmaya varmak kolay değil. Aama Libya ve Suriye üzerinde bir anlaşmaya varılırsa bölgede büyük oranda her şey düzelmiş olur.”

Vitali Milanov, İran-ABD gerilimini, “Amerika Musaddık’ı darbeyle indirerek de İran’ı dizayn etmeye çalışmıştı. Şimdi de dizayn etmek istiyor. Artık orta doğu artık eskisi gibi olmaz. Yeni gelişmeler bekleniyor.” diye yorumladı.

BİRLEŞİK RUSYA PARTİSİ?

Başkanlığını Dimitry Medvedev’in yaptığı iktidardaki Birleşik Rusya Partisi muhafazakar olarak tanımlanır. Devletçi ve merkeziyetçi bir anlayışı benimsemiş olan Birleşik Rusya; amaçlarını ve yaratmak istediği Rusya’yı bu görüşler doğrultusunda dile getirir.

Parti resmi ideolojisini merkeziyetçilik ve sosyal muhafazakarlık olarak tarif etmiştir. Partinin XI. Kongresi’nde temel amacın muhafazakar modernleşme olduğu ifade edilmiştir. Demokrasiyi egemen kılmak, yabancı ülkelere karşı ulusal egemenliği savunmak, ulusal değerleri korumak hedefleridir.

“Rusyada bugün” haber sitesinin yazdığına göre 2007 parlamento seçimlerinde parti “Putin’in planı” sloganıyla seçimlere girmiştir. Bu plana göre tarihsel geleneklere ve ortak kültüre sahip çıkarak Rusya’nın geliştirilmesi, sanayide yüksek teknolojiden faydalanılarak yatırımların arttırılması, ekonomik rekabetin teşvik edilmesi, emekli maaşlarının ve bursların arttırılarak daha iyi yaşam koşulları sağlanması, ulusal savunmanın güçlendirilmesi öncelikli amaçlar olarak belirlenmiştir. Konut sorununa çözüm bulmak, sivil toplumun desteğini almak, uluslararası alanda tek kutuplu ABD hegemonyasıyla mücadele ederek çok kutuplu bir dünyada barışı sağlamak gibi amaçlar da planda belirtilmiştir.

2000 yılının ilk aylarında Boris Yeltsin’in istifası üzerine vekaleten devlet başkanlığı yapan Putin sonrasında yapılan seçimleri açık ara farkla kazanmış ve 2008 yılına kadar sürecek olan devlet başkanlığı görevini yürütmüştür. Aynı yıllar içerisinde Victor Zubkov da başbakanlık görevini üstlemişti.

2008’de yapılan seçimlerde devlet başkanlığı koltuğuna Dimitri Medvedev geçerken başbakanlık koltuğuna da Birleşik Rusya’nın lideri olarak Vladimir Putin geçmişti. 2012 yılında yapılan seçimlerde bir değiş-tokuş daha yapılarak devlet başkanlığına Putin başbakanlığa da Birleşik Rusya Partisi Genel Başkanı olarak Dimitri Medvedev getirilmişti.

Kurulduğu günden beri “Batıya karşı yobazlık beslemeden Rus kültürünü ve değerlerini korumak fakat muhafazakarlık uğruna ülkenin gelişimini ve kalkınmasını da engellememek” olarak yol haritasının tanımlayan Birleşik Rusya Partisi, Batıya ve liberal ekonominin bazı avantajlarına ılımlı yaklaşması dolayısıyla ülkedeki en büyük ikinci parti olan Komünist Parti’nin eleştirilerine maruz kalırken halktan yana, serbest ekonomiye dayalı ve ülkenin refahını yükseltecek hamleler yapması dolayısıyla da liberal ve oligarşik kesimin eleştirisine maruz kaldı.

Ancak halk Birleşik Rusya Partisini desteklemeye devam ediyor.