Bitişikteki bina yıkılırken, kendi binaları hasar gören vatandaşlar sokakta kaldı

Antalya'nın Alanya ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında bir otel binasının yıkımı sırasında bitişikteki 5 katlı bina hasar gördü. Vatandaşlar tahliye edilirken, sokakta kalan ve geçici yerlere yerleşenler, yetkililerden kalıcı bir çözüm istedi.

Bitişikteki bina yıkılırken, kendi binaları hasar gören vatandaşlar sokakta kaldı

Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'nde bir otel binasının kentsel dönüşüm nedeniyle yıkımına karar verildi. Bir özel şirket tarafından geçen hafta binanın yıkımı gerçekleştirdi. Otel binasının bitişiğinde bulunan 5 katlı binanın alt kısımlarında yıkım sırasında hasar oluştu. Temelden zarar gören binada çatlaklar meydana geldi.

Yan yana bitişik birkaç binanın olduğu bölgede hasar gören 5 katlı bina, diğer tarafından bitişik olan binadan zamanla ayrılmaya başladı. Tehlike oluşturan bina jandarma tarafından boşaltıldı. Binada yaşayanlar, apar topar evlerini terk etmek zorunda kaldı. Mağdur olduklarını ve otelin bulunduğu binayı yıkan firmanın kendilerine hiçbir şekilde yardımcı olmadığını dile getiren bina sakinleri şikayetçi olduklarını söyledi.

'ÇÖZÜM BULMASINI İSTİYORUZ'

Hasar gören binada 10 yıldır yaşadığını ve bir kuaför salonu olduğunu söyleyen binanın yöneticisi Ali Şahin (43), "Bir ay öncesinde yan taraftaki kentsel dönüşüme giren binada yıkım işlemi başladı. Zemin kata geldiklerinde yıkım kurallarına uymadıkları için bizim binamıza zarar verdiler. Geçen hafta perşembe günü binamızda bir oturma oldu. Bina sakinleri tedirgin olduğu için jandarmasından tutun, itfaiyesine kadar buraya çağırdılar. Sosyal hizmetlerden geldiler. Eşi dostu olan oralara gitti olmayanlara sosyal hizmetler yerleşim sağladı. O günden beri vatandaşlar mağdur, zor durumda. Burada işletmeciler işletmesini açamıyor, binada yaşayanlar eşi dostuna gittiler onlara yük oldukları için sıkıntı yaşıyorlar. Biz yetkililerden bize bir an evvel yardım sağlamasını istiyoruz. Bu sıkıntıların bir an evvel giderilmesini istiyoruz" dedi.