‘Biz çocuğumuzu istiyoruz, sadaka istemiyoruz’

HDP önündeki eylemde 133'üncü güne girildi.

‘Biz çocuğumuzu istiyoruz, sadaka istemiyoruz’

Diyarbakır’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 66 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 133’üncü günde de sürdürdü. Oturma eylemine 12 yaşındayken kaçırılan kızı Özlem için Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden gelen Vahide Çiftçi (36) kızının en büyük hayalinin doktor olmak olduğunu söyledi.

4 AİLE, EVLADINA KAVUŞTU

Hacire Akar’ın yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye ile Halime Kadran’ın torunu Halil İbrahim Kadran’ın terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim olmasıyla HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerden 4’ü, evladına kavuştu. Hatice Ceylan, Hüsniye- Hüseyin Kaya çifti ile Halime Kadran, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemlerine devam ediyor. 66 ailenin HDP önündeki evlat nöbeti, 133’üncü günde de devam etti.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 15 Eylül 2017’de 12 yayındayken kaçırılan kızı Özlem için 27 Kasım’dan bu yana HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemini sürdüren Vahide Çiftçi, “Kızımı15 Eylül 2017’de akşam teyzesinin evine giderken terör örgütü PKK mensupları tarafından kaçırıldı. Kızımı zorla götürdüler. Özlem’imi 12 yaşında kaçırdılar. 3 yıldır hiçbir haber almadım. Kızım ortaokula gidiyordu. Kaçırılmasaydı bugün liseye gidecekti. Kızımın hayalleri vardı. Doktor olmak istiyordu. Kızımı almadan buradan gitmeyeceğim. Burada onu bekleyeceğim. Kızım sen de neredeysen kaç gel” dedi.

‘ÖMRÜM YETTİĞİ KADAR BEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Diyarbakır’da dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde “evlat nöbeti” tutan Diyarbakır annelerinden Akkuş, “Ömrüm yettiği kadar beklemeye devam edeceğim onlara kızımı bırakmayacağım.” dedi.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla soğuk havaya aldırmadan bekleyişini sürdüren annelerden anne Fatma Akkuş, 5 yıldır kızı Songül’den haber alamadığını ve dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.

Kızını almadan eylemden vazgeçmeyeceğini belirten Akkuş, “132 gündür buradayız. Ömrüm yettiği kadar beklemeye devam edeceğim onlara kızımı bırakmayacağım. Kızımı HDP’den istiyorum çünkü kızımı onlar götürdü.” ifadelerini kullandı.

“Kızımı çok özledim burnumda tütüyor rüyalarımdan çıkmıyor. Kimler sebep olduysa Allah’tan bulsunlar. Yeter artık bu zulüm.” diyen Akkuş, kızına seslenerek, “Kızım neredeysen Allah için bir sesini duyur bana yeter artık dayanamıyoruz. Eğer beni duyuyorsan görüyorsan ve sesini bana duymuyorsan sana sütümü helal etmiyorum. Oradan kaç gel teslim ol.” dedi.

‘ÇOCUĞUMUZU NASIL GÖTÜRMÜŞLER İSE ÖYLE GETİRSİNLER’

Oğlu Erkan için oturma eyleminde yer alan baba Fahrettin Akkuş ise evladına kavuşmanın en büyük arzusu olduğunu vurguladı.

HDP’ye tepki gösteren Akkuş, “Çocuğumuzu nasıl götürmüşler ise öyle getirsinler. Biz çocuğumuzu istiyoruz. Onlardan sadaka istemiyoruz. Bu çocukların, ailelerin günahı nedir ki bu soğukta bekliyor.” diye konuştu.